لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۲۷

ایرنا ادعا کرد: ریال از پول ۱۰۰ کشور دیگر قدرتمندتر است 


سقوط ارزش ریال جمهوری اسلامی در ماه‌های اخیر بی سابقه بوده است.
سقوط ارزش ریال جمهوری اسلامی در ماه‌های اخیر بی سابقه بوده است.

خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی، ایرنا در واکنش به کاهش ارزش پول ملی نوشت اخیراً خبری در فضای مجازی دست به دست شده که در آن ریال ایران به عنوان بی‌ارزش‌ترین پول جهان معرفی شده است.

۱۸۰ پول ملی در دنیا بر اساس ارزش برابری خود با دلار آمریکا سنجیده شده‌اند که در آن ریال ایران به دلیل تعداد ارقام بیشتری که در برابر یک دلار آمریکا دارد به‌عنوان بی‌ارزش‌ترین پول ملی معرفی شده است.

از نگاه خبرگزاری دولت «این نوع رده بندی پول‌های ملی خودش بی‌ارزش‌ترین نوع رده بندی محسوب می‌شود» که «هیچ جایگاهی در تعیین و تعریف شرایط اقتصادی یک کشور و مقایسه وضعیت اقتصادی کشورها با هم ندارد.»

ایرنا می‌نویسد «غلط بودن» این رده بندی از جهات مختلف قابل بحث است «اما ما در اینجا فقط به یک مورد اشاره می‌کنیم.» خبرگزاری دولت اینگونه استدلال می‌کند که از دهه ۱۹۴۰ به این سو کشورهای بسیاری به دلیل مواجه شدن با تورم فزاینده و کاهش شدید ارزش واحد پول ملی خود اقدام به حذف صفر از این پول‌ها کرده‌اند. بررسی‌ها نشان می‌دهد در مجموع بیش از ۴۰۰ صفر از مقابل واحدهای پولی کشورها طی این مدت حذف شده است.

در بررسی خبرگزاری دولت سهم ایران از این ۴۰۰ صفر «هیچ» بوده است. در نگاه ایرنا، در واقع ریال ایران با وجود اینکه قدمتی بسیار بیشتر از بسیاری پول‌های ملی دیگر دارد اما تاکنون هیچ صفری از آن حذف نشده است. نتیجه آن، این می‌شود که پولی مثل دلار زیمبابوه که از سال ۱۹۸۰ راه‌اندازی شده یعنی ۵۱ سال از ریال ایران جوان‌تر است و ابرتورم‌های سنگین را تجربه کرده، حتی در بین ۱۰ پول بی‌ارزش دنیا قرار نگرفته است.

اما یک شاخص مهم برای مقایسه اوضاع اقتصادی ملت‌ها، میزان درآمد ملی سرانه آنها بر اساس شاخص قدرت خرید است. سازمان ملل در گزارش خود از سلسله گزارش‌های توسعه انسانی میزان درآمد سرانه ملی ۱۹۳ کشور جهان در سال ۲۰۲۱ و بر اساس شاخص قدرت خرید را اعلام کرده است.

ایرنا می‌نویسد گزارش سازمان ملل درآمد سرانه ملی ایران را ۱۳۰۰۱ دلار محاسبه کرده است که با «وجود اعمال سخت‌ترین تحریم‌ها علیه اقتصاد ایران» این رقم از نظر خبرگزاری دولت بیشتر از درآمد سرانه ملی ۱۰۱ کشور جهان است. به تعبیر ایرنا، این موضوع یعنی حداقل، «می‌توان گفت اوضاع درآمدی ایرانی‌ها و قدرت خرید آنها به طور متوسط همچنان از ۱۰۱ ملت دنیا بیشتر است» و قرار داشتن «چند صفر اضافی روی اسکناس‌ها» نمی‌تواند ملاک خوبی برای سنجش وضعیت اقتصادی مردم کشورهای مختلف باشد.

کاهش ارزش پول ملی یکی از معضلات جمهوری اسلامی است بطوریکه علی خامنه‌ای هفته پیش در واکنش به این موضوع گفت «کمبودها و ضعف‌های ما کم نیست، بعضی‌هایش را مردم احساس می‌کنند. گرانی هست، تورم هست، کاهش ارزش پول ملی هست، ضعف‌های دیگری هم داریم در بخش‌های مختلف»، اما در ادامه خطاب به مردم افزود: «منتها شما با نگاه انقلابی به ضعف‌ها نگاه کنید، چرا با نگاه ارتجاعی نگاه می‌کنید؟»

XS
SM
MD
LG