لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۱۶

تورم افسارگسیخته در بازار مسکن؛ رواج اسکان اشتراکی در ایران


قیمت بالای مسکن در ایران
قیمت بالای مسکن در ایران

گرانی مسکن در ایران با افزایش بی‌سابقه اجاره‌بها همراه شده است و فشار هزینه‌های زندگی موجب رواج زندگی اشتراکی دو خانواده در یک آپارتمان شده است.

زندگی اشتراکی را روزنامه ‌«هم‌میهن» از دل شهر تهران گزارش کرده است. این روزنامه در این گزارش از آخرین وضعیت اجاره‌بهای خانه در تهران و تاثیر افزایش آن بر زندگی اشتراکی خانواده‌ها و حتی هم‌خانه شدن با فردی غیر از اقوام، خبر داده است.

به نوشته این روزنامه: «اگر به مناطقی مثل شوش و مولوی که وضعیت اقتصادی به‌مراتب ضعیف‌تری دارند سر بزنید، می‌بینید اشتراکی زندگی کردن به یک پدیده معمول تبدیل شده است. محلات باغ آذری، چهارراه سیروس، حوالی میدان امام حسین و ده ونک بیشترین تعداد خانه‌های اشتراکی را دارند که بسیاری از آنها مربوط به مهاجران به تهران است.»

نویسنده روزنامه تاکید کرده است: «هرچند در بعضی از این خانه‌ها این موضوع پذیرفته شده است و گاهی زندگی را برای اعضای خانه راحت‌تر کرده، چراکه بار اقتصادی و کارهای روزمره یک خانه و خانواده بین حاضرین تقسیم می‌شود، اما غالب افراد دلیل این سبک زندگی را یک جبر اقتصادی می‌دانند.»

براساس گزارش این روزنامه: «مشکل مسکن در تهران خروجی‌های زیان‌بار اجتماعی زیادی ازجمله پشت‌بام‌ خوابی، موتورخانه‌نشینی، گورخوابی و اتوبوس‌خوابی داشته و حالا به خانه‌های اشتراکی رسیده است که در فرهنگ ایرانی‌ها با حضور خانواده و اقوام پیشینه منحصر به خود را دارد، اما این‌بار با همخانه‌شدن افراد با غیر از اعضای خانواده و اقوام خود، برای تقسیم کردن هزینه‌ها شکل نو به خود گرفته است.»

خبرگزاری مهر نیز از پدیده دیگری در تهران خبر داده و نوشته است بررسی‌ها نشان می‌دهد که در منطقه یک و دو تهران اجاره خانه دلاری شده است بنابراین سوالی که در اینجا مطرح می‌شود این است که آیا این معاملات قانونی است یا خیر؟

اما مرور آخرین گزارش مرکز آمار نیز از تورم بالای مسکن در پایان بهمن امسال حمایت دارد که به حدود ۴۲ درصد رسیده است.

براساس آمار‌ها منتشر شده توسط این مرکز در استان تهران تورم مسکن تقریبا معادل کل کشور بوده و متوسط قیمت مسکن در پایتخت از ۵۵ میلیون تومان فراتر رفته است. بیشترین تورم در حوزه مسکن برای استان چهارمحال‌وبختیاری در حدود ۶۲ درصد اعلام شده است.

در قسمت دیگری از پایتخت روایت متفاوت است و خبرگزاری ایسنا خبر از خرید اشتراکی خانه می‌دهد و می‌نویسد:« این نوع معاملات عمدتا توسط تعاونی‌ها در منطقه ۲۲ انجام می‌شود. در این فرآیند افرادی که قادر به خرید شش دانگ یک آپارتمان نیستند، سهامی از یک واحد خریداری می‌کنند.»

XS
SM
MD
LG