لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۵۵

توافق ایران با هند برای دریافت پول نفت به روپیه


بنا به گزارش رسانه های هند، ایران توافق کرده است تا پول فروش نفت کشور به هند را به طور کامل با واحد روپیه دریافت کند. تحریم های ایالات متحده و کشورهای غربی سبب شود که تقریباٌ کلیه مبادلات مالی و پولی با ایران با محدودیت های بسیار جدی روبرو شوند.

هند از ژوییه سال ٢٠١١ تاکنون ٥٥ درصد مبلغ کل خرید نفت از ایران را از طریق «Halkbank» یکی از بانک های مستقر در آنکارا به یورو پرداخت و بقیه ٤٥درصد آن را به صورت روپیه به حساب شرکت ملی نفت ایران در بانک « Uco Bank» واریز می کرد.

براساس اعلام منابع دولتی هند، پرداخت هزینه واردات نفت ایران به هند از مسیر ترکیه از فوریه سال جاری متوقف شد اما پرداخت ٤٥ درصد آن با روپیه از مسیر بانک هندی مستقر در کلکته ادامه پیدا کرد.

ایران همچنین در صدد برآمد تا مبلغ ٥٥ درصد بقیه فروش نفت خود به هند را با استفاده از روبل روسیه جبران کند، اما مسیر پرداخت ها از طریق روسیه نیز به دلیل تحریم هایی که علیه موسسات مالی و پولی ایران اعمال شده بودند، هرگز نهایی نشد.
بنا به اعلام منابع خبری، ایران هم اکنون توافق کرده است تا پول فروش نفت کشور به هند را با روپیه دریافت کند.

به این دلیل که پرداخت پول نفت ایران با یورو با مانع تحریم ها روبرو شده بود و ایران برای دریافت بقیه مبلغ ٥٥ درصد صدور نفت به هند شیوه پرداخت جایگزینی پیدا نکرده بود، هند هم اکنون ١̷٥ میلیارد دلار به ایران بدهی معوقه دارد.

تهران هم اکنون توافق کرده است تا این مبلغ بدهی را به صورت روپیه دریافت کند و گفته می شود قرار است این بدهی ها طی یک ماه آینده تصفیه شوند.

هند که واردات نفت خام ایران را بیش از ٢٧ درصد کاهش داده است، ماه گذشته دوباره مشمول استثناهای ١٨٠ روزه تحریم های ایالات متحده شد. هند از ماه آوریل تاکنون به دلیل خودداری شرکت های بیمه از پوشش تصفیه و پالایش نفت ایران، حتی یک بشکه نفت نیز از این کشور خریداری نکرده بود.

رسانه های هند از منابع دولتی نقل کرده اند که اندک زمانی پس از رفع مانع بیمه نفت ایران، واردات نفت خام از سر گرفته خواهد شد.

هند در سال ٢٠١٢ و ٢٠١٣ رقمی معادل ١٣̷١٤ میلیون تن نفت خام از ایران وارد کرد، در حالی که در سال مالی ٢٠١١ و ٢٠١٢ نرخ واردات نفت ایران به هند ١٨̷١١ میلیون تن بشکه بود. ایران هنوز در سال ٢٠١٠ و ٢٠١١ بعد از عربستان سعودی بزرگترین تامین کننده نفت هند بود اما این کشور هم اکنون به جایگاه ششم نزول کرده است.

عربستان سعودی در سال ٢٠١٢ و ٢٠١٣ بزرگترین تامین کننده نفت هند بود و ٣٦̷٣٢ میلیون تن نفت به این کشور وارد کرد.

بنا به اعلام منابع صنعت نفت، واردات سالانه نفت ایران حدود ١٠ تا ١١ میلیون بشکه بوده است.

روزنامه های هند گزارش می دهند ایران رقمی حدود ٥ یا ٦ میلیارد دلار در حساب «Uco Bank» دارد و می تواند از این درآمد برای خرید خدمات «مجاز» همچون انواع کالا، مواد غذایی، دارویی و درمانی و یا تجهیزات پزشکی ابتدایی استفاده کند.

به دلیل تحریم های ایالات متحده علیه فروش تجهیزات نظامی و دفاعی و یا فن آوری پیشرفته به ایران، واردات این کشور از هند در سطوح پایین قرار داد. دهلی نو همچنین اجازه نمی دهد ایران در اوراق بهادار و یا سهام هند سرمایه گذاری کند.
XS
SM
MD
LG