لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۱۶

درخواست ایران برای پرداخت بدهی معوقه هند


بنا به گزارش اکونومیک تایمز چاپ هند، همزمان با کاهش بخش هایی از تحریم های مالی علیه ایران، مقامات تهران از هند خواسته اند تا بدهی معوقه یک میلیارد دلاری خرید نفت خام کشور را بپردازد.

مقامات ایران گفته اند موضوع پرداخت بدهی های معوقه دهلی نو به تهران در صدر گفتگوی آتی بین محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران و سلمان خورشید، همتاری هندی او خواهد بود.

بنا به گزارش های رسیده، احتمال دارد ایران به هند پیشنهاد کند که پرداخت بدهی های حاصل از خرید نفت خام را از مسیر بانک مرکزی آلمان و سوئیس بپردازد.
بنا به گزارش این روزنامه، مقامی که از افشای نام خود خودداری کرده گفته است «مذاکرات حول محور این مسئله انجام خواهند شد».

مقامات هند از ارائه جزئیات در مورد شیوه پرداخت بدهی های کشور به ایران خودداری کرده اما گفته اند رقمی بیش از یک میلیارد دلار باید به تهران پرداخت شود و ایران برای پرداخت سریع آن ها بر دهلی نو فشار وارد خواهد کرد.

وزیر امور خارجه ایران روز پنج شنبه (٢٧ مه) برای یک سفر دو روزه وارد هند شد. قرار است مقامات ایران و هند در مورد مسائل دوجانبه، منطقه ای و بین المللی مورد توجه دو کشور بحث و گفتگو کنند.

هند به دلیل تحریم های بین المللی که علیه ایران اعمال شده بودند، صادرات نفت خام خود را از ٢١ میلیون تن به حدود ١٨ میلیون تن در سال ٢٠١١ و ٢٠١٢ کاهش داد و تا پایان سال ٢٠١٣ به ١٣.١ میلیون تن رسید.

بنا به گزارش رسانه های هند، ایران در طی ٩ ماهه اول سال مالی جاری ٦.٧٤ میلیون تن نفت خام به هند صادر کرد.

واردات هند در طی ماه های آوریل تا دسامبر سال مالی جاری ٦١ درصد ١١ میلیون تنی بود که رقم مورد نظر مقامات این کشور بود.

ایران در سال ٢٠١٠ و ٢٠١١ بعد از عربستان سعودی دومین تامین کننده بزرگ نفت هند محسوب می شد اما در طی سال ٢٠١٢ و ٢٠١٣ به مقام هفتمین تامین کننده نفت این کشور تنزل کرد.
XS
SM
MD
LG