لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۴۱

هند واردات نفت از ایران را دو برابر می کند


واگن های حامل نفت ایران در بندر کلکته، هند
واگن های حامل نفت ایران در بندر کلکته، هند
در پی توافق موقت جهان و کاهش تحریم های بین المللی علیه برنامه هسته ای ایران، واردات نفت هند از ایران در ماه ژانویه نسبت به ماه قبل از آن بیش از دو برابر شده است.

با این همه، افزایش صادرات نفت ایران ممکن است جریان نفت در بازارهای جهانی را به طور ناگهانی بالا نبرد. هند که در میان مشتریان عمده نفت ایران، اولین کشوری بود که پیرو تحریم ها از بخش عمده خرید از این کشور – حتی بیش از میزان لازم – صرفنظر کرده بود، در پی رفع موقت تحریم ها توانست به بخش بزرگتری از نفت خام ایران دسترسی پیدا کند.

اطلاعاتی که خبرگزاری رویترز گردآوری کرده نشان می دهد از ماه ژانویه گذشته، هند روزی ۴۱۲،۰۰۰ بشکه نفت از ایران وارد کرده است. این مقدار تا دسامبر ۱۸۹،۱۰۰ بشکه در روز بود، که باز هم نسبت به سال قبل از آن ۴۴% افزایش نشان می دهد.

داده های دریافتی رویترز نشان می دهد صدور نفت ایران در ماه ژانویه، از فوریه ۲۰۱۲ که سنگین ترین تحریم های آمریکا و اتحادیه اروپا به ایران تحمیل شد، در بالاترین سطح قرار دارد. همچنین، در مدت زمان مارس ۲۰۱۲ تا امروز، در ماه ژانویه ایران برای نخستین بار دومین تأمین کننده نفت هند بود.

با این افزایش هنگفت در خرید نفت، میزان خرید نفت هند از ایران از ماههای فروردین تا ژانویه به ۲۰۱،۰۰۰ بشکه در روز می رسد که هنوز هم ۲۶% نسبت به ده ماه مشابه در سال قبل، کمتر؛ و از ۲۲۰،۰۰۰ بشکه در روز که هدف هند برای سال مالی منتهی به ۳۱ دسامبر بود، پایین تر است. اما چنانچه واردات هند در سطحی نزدیک به واردات ماه ژانویه بماند، ممکن است کسری خرید آن کشور تا حدودی جبران شود.

اما برای جبران کامل کسری خرید نفت خام هند از ایران، لازم است میزان خرید آن کشور در ماههای فوریه و مارس به ۳۱۸،۵۰۰ بشکه در روز برسد، رقمی که باز هم نسبت به سال گذشته ۱۵% کمتر خواهد بود.

شرکت دولتی نفت هند، صاحب بزرگترین پالایشگاه های نفت کشور، سه ماه بود که خرید نفت از ایران را متوقف کرده بود.

در سال مالی کنونی، ایران در حدود ۵.۳% از کل واردات نفت را هند تأمین کرده و به این ترتیب از رتبه ششم در سال گذشته به رتبه هفتم سقوط کرده است.

در مقابل، هند به نزدیک به ۱۴% نیاز نفتی اش را از طریق کشورهای آمریکای لاتین جبران کرد. خاورمیانه ۶۲.۲% از نفت مورد نیاز هند را تأمین کرد – که به اندازه سال گذشته بود.

رویهمرفته، هند در ماه ژانویه با وارد کردن ۳.۷ میلیون بشکه نفت در روز، نسبت به سال قبل ۵.۱% افزایش واردات داشت.
XS
SM
MD
LG