لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۴۳

ایران در رسانه‌های جهان | از بازگشت الناز رکابی تا پیامدهای استفاده روسیه از پهپادهای ایرانی


الناز رکابی در دیدار با وزیر ورزش جمهوری اسلامی
الناز رکابی در دیدار با وزیر ورزش جمهوری اسلامی

رسانه‌های جهان در کنار گزارش‌ اعتراضات سراسری علیه حکومت در شهرهای ایران، در سطحی گسترده به گزارش، تصویر و تحلیل درباره بازگشت الناز رکابی، صخره‌نورد ایرانی، به کشور و همچنین پیامد حملات روسیه به اوکراین با استفاده از پهپادهای ساخت جمهوری اسلامی پرداخته‌اند.

شبکه خبری سی‌ان‌ان در یک گزارش اختصاصی، اظهارات یک معترض ۲۹ ساله را پخش کرده است که می‌گوید نیروهای امنیتی چهار روز او را شکنجه دادند و از جمله این که با سرش را در سطل آب فرو کردند. خبرنگار سی‌ان‌ان می‌گوید برای فرونشاندن اعتراضات، حکومت به ترفند بارها آزموده‌ سرکوب متوسل شده است.

واشنگتن پست چندین گزارش و تفسیر در باره بحران مشروعیت در ایران منتشر کرده است.

واشنگتن پست می‌نویسد کارشناسان آمریکا لاشه پهپادهای مورد استفاده روسیه در اوکراین بررسی کرده‌اند و اطلاعات به دست آمده سرانجام به شکست هواپیماهای بدون‌سرنشین جمهوری اسلامی، کمک خواهد کرد.

واشنگتن پست در گزارش دیگری درباره استفاده روسیه از پهپادهای ایرانی، می‌نویسد، عمیق‌تر شدن رابطه حکومت ایران با روسیه، اسرائیل را زیر فشار گذاشته که در برابر روسیه از اوکراین حمایت کند.

واشنگتن پست تفسیری از بابی قوش، نویسنده خبرگزاری بلومبرگ، را منتشر کرده که می‌گوید اعتراضات سراسری، مشروعیت نظام حاکم را زبر سؤال برده است.

واشنگتن پست در تفسیر دیگری به قلم سارا رهنما ، استاد دانشگاه ایالتی مورگان، به خطراتی پرداخته است که زنان متعرض بدون حجاب در ایران با آن روبرو می‌شوند. خانم رهنما که کتابی در باره انقلاب الجزایر در دست انتشار دارد، می‌نویسد این نخستین بار است که از تصاویر زنان بی‌حجاب برای مشروع‌سازی مداخله خارجی استفاده می‌شود و یادآور می‌شود که در قرن نوزدهمِ، فرانسه از تصاویر زنان با حجاب برای توجیه استعمار استفاده می‌کرد.

روزنامه معتبر دیگر آمریکا نیویورک تایمز هم از چند زاویه به اعتراضات سراسری و بحران در ایران پرداخته.

نیویورک تایمز می‌نویسد کشورهای غربی دنبال راهی هستند که پهپادهای جمهوری اسلامی را، از جمله با تحریم و با تقویت دفاع هوائی اوکراین، از اوکراین دور نگاه دارند.

بخشی از یک پهپاد ساقط شده در نزدیکی تأسیسات ذخیره سوخت اوکراین در خارکف، که دولت اوکراین باور دارد متعلق به پهپاد انتحاری شاهد-۱۳۶ ساخت ایران است
بخشی از یک پهپاد ساقط شده در نزدیکی تأسیسات ذخیره سوخت اوکراین در خارکف، که دولت اوکراین باور دارد متعلق به پهپاد انتحاری شاهد-۱۳۶ ساخت ایران است

نیویورک تایمز گزارش می‌دهد که برای آموزش کاربران روسی‌ی پهپادهای ایرانی، مستشاران نظامی از جمهوری اسلامی به روسیه اعزام شده‌اند.

نیویورک تایمز همچنین درباره استقبال مردمی از خانم الناز رکابی و اظهارات او در مصاحبه با تلویزیون جمهوری اسلامی گزارشی منتشر کرده است.

وال استریت جورنال، یکی از معتبرترین روزنامه‌های جهان، نیز در شماره روز پنج‌شنبه، مقالاتی را به پهپادهای انتحاری ایران اختصاص داده است.

و از جمله در گزارشی از لندن و واشنگتن به تلاش آمریکا و متحدان اروپایی آن برای جلوگیری از استفاده روسیه از پهپادهای مسلح ایرانی پرداخته و می‌نویسد تحریم‌های جدید علیه تولیدکنندگان پهپاد در ایران، به دفاع هوا اوکراین کمک خواهند کرد.

تونل استقبال از الناز رکابی
تونل استقبال از الناز رکابی

وال استریت جورنال می‌‌نویسد خانم رکابی در مصاحبه با تلویزیون جمهوری اسلامی نخواست علنا از اعتراضات سراسری حمایت کند و علی‌رغم گزارش‌ها در باره ناپدید شدن خودش بعد از مسابقه فینال در سئول، گفت مشکلی برای او پیش نیامد.

مجله نیوزویک در آخرین شماره چاپی خود و همچنین در مقالاتی در پایگاه اینترنتی خود، اعتراضات سراسری و بازگشت خانم رکابی به کشور را پوشش داده.

برخلاف بسیاری از رسانه‌های غربی که استفاده از پهپادها را در سرنوشت جنگ روسیه در اوکراین موثر نمی‌دانند، نیوزویک می‌نویسد پهپادهای انتحاری می‌توانند مسیر جنگ را به نفع پوتین تغییر دهند.

نیوزویک در گزارش دیگری بر اساس ویدیوهای منتشر شده در توئیتر، می‌نویسد اوکراینی‌ها با سوار کردن مسلسل روی پهپاد، می‌خواهند با پهپادهای خود پهپادهای انفجاری ایران را در هوا معدوم کنند.

XS
SM
MD
LG