لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۵۱

کارشناسان سازمان ملل خواستار آزادی فوری احمدرضا جلالی پزشک زندانی و دوتابعیتی شدند؛ او «نزدیک به مرگ» قرار دارد


احمدرضا جلالی پزشک زندانی پیش و بعد از زنداان
احمدرضا جلالی پزشک زندانی پیش و بعد از زنداان

کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل متحد با انتشار بیانیه‌ای خواستار آن شدند که مقامات ایران فورا احمدرضا جلالی، شخصیت دانشگاهی ایرانی-سوئدی، را که خودسرانه بازداشت شده و گزارش شده است که پس از ماه‌ها حبس طولانی انفرادی در شرایط وخیم و نزدیک به مرگ قرار دارد، آزاد کنند.

کارشناسان در این بیانیه که روز پنجشنبه ۲۸ اسفند منتشر شده است، گفته‌اند: «وضعیت جلالی واقعا وحشتناک است. او بیش از ۱۰۰ روز در حالی که به طور پیوسته با تهدید اعدام فوری روبرو است، در سلول انفرادی بوده است.» آنها اضافه کردند که مقامات زندان در طول ۲۴ ساعت شبانه روز نور شدیدی را به داخل سلول کوچک او می‌تابانند تا او را از خوابیدن محروم کنند.

کارشناسان گفتند: «مسائل پزشکی مانع آن شده است که او بتواند درست غذا بخورد و این منجر به کاهش شدید وزن او شده است. وضعیت او به قدری وخیم است که گزارش شده حتی برای صحبت کردن هم مشکل دارد. ما از بدرفتاری وحشیانه ای که با او شده است شگفت‌زده و پریشان خاطر هستیم.»

احمدرضا جلالی در سال ۹۵ وقتی برای دیدن خانواده‌اش از سوئد به ایران رفته بود، بازداشت شد. او سپس توسط دادگاه انقلاب ایران به اتهام انتقال اطلاعات محرمانه به موساد در اوج فعالیت برنامه هسته‌ای ایران، به مجازات اعدام محکوم شد. دیوان عالی نیز درخواست بازبینی این حکم را ظرف کمتر از یک ساعت رد کرد.

آذرماه گذشته با مطرح شدن احتمال اعدام آقای جلالی، همسر او گفته بود که حکم اعدام آقای جلالی برای مدتی نامعلوم به تعویق افتاده است.

پیشتر همسر آقای جلالی ضمن اشاره به خطرناک بودن وضعیت این پزشک و پژوهشگر زندانی در ایران، به صدای آمریکا گفته بود:‌ «دیگر هیچ امیدی ندارم و نمی‌دانم چه خواهد شد. ... احمدرضا چندین سال در ایران محقق نمونه شناخته شده بود و حقش نیست مقامات ایرانی به هر دلیل احمدرضا را قربانی کنند. هیچ دلیل محکمه‌پسندی علیه احمدرضا وجود ندارد و از جمهوری اسلامی می‌خواهیم حکم احمدرضا را لغو و او را آزاد کنند.»

XS
SM
MD
LG