لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۱۷

آژانس: ذخیره اورانیوم با غلظت بالا در ایران کاهش یافت


Jemaah haji mengelilingi Kaabah di Masjidil Haram, Mekkah, Arab Saudi.
Jemaah haji mengelilingi Kaabah di Masjidil Haram, Mekkah, Arab Saudi.

آژانس بین المللی انرژی اتمی می گوید ایران حدود چهار پنجم از موجودی اورانیوم با غلظت بالای خود را خنثی کرده است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، آژانس روز جمعه در گزارشی محرمانه گفته است میزان موجودی اورانیوم غنی شده در ایران از ۴۰ کیلوگرم کمتر است؛ حدود یک پنجم آنچه که برای ساختن یک بمب لازم است.

ایران هرگونه تمایلی برای دستیابی به سلاح هسته ای را تکذیب کرده است. در عین حال با برخی امتیازات هسته ای در برابر کاهش تحریم های مالی و اقتصادی موافقت کرده است.

آسوشیتدپرس می گوید رقیق کردن و تبدیل موجودی اورانیوم ۲۰ درصدی، از جمله تعهداتی بود که ایران، در توافق موقت آذر ماه سال ۹۲ با قدرت های جهانی در ژنو، بر عهده گرفت.

آژانس بین المللی انرژی اتمی همچنین روز چهارشنبه اعلام کرد در تحقیقات خود درباره این اتهام که ایران بطور پنهانی درصدد دست یافتن به سلاح هسته ای بوده، پیشرفت هایی صورت گرفته است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، آژانس گفت تهران برای تبادل اطلاعات درباره گمانه زنی هایی که حاکی است به عنوان بخشی از تلاش احتمالی برای منفجر کردن یک چاشنی هسته ای ، آزمایش هایی با مواد منفجره دارای قدرت بالا انجام داده، موافقت کرده است.

ایران همچنین پذیرفته است به اتهام هایی در مورد کار روی مدل های یک کلاهک هسته ای، پاسخ های بیشتری ارائه دهد.

کشورهای غربی نسبت به ماهیت برنامه هسته ای ایران تردید دارند و می گویند تهران در پوشش یک برنامه صلح آمیز هسته ای برای تولید انرژی، در تلاش برای دستیابی به سلاح هسته ای است. تهران این اتهام را رد می کند.
XS
SM
MD
LG