لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۲۲

آسوشیتدپرس: ایران از شرکت در نشست هسته‌ای آژانس در امارات خودداری کرد


صندلی خالی ایران در نشست «انرژی هسته ای در قرن بیست و یکم» به میزبانی آژانس بین المللی انرژی اتمی در ابوطبی - ۸ آبان ۱۳۹۶
صندلی خالی ایران در نشست «انرژی هسته ای در قرن بیست و یکم» به میزبانی آژانس بین المللی انرژی اتمی در ابوطبی - ۸ آبان ۱۳۹۶

مقام‌های ایران از حضور در نشست ابوظبی، که یوکیا آمانو مدیرعامل آژانس بین المللی انرژی اتمی قصد ندارد در آن درباره توافق هسته‌ای دو سال پیش تهران و قدرت‌های جهانی سخنرانی کند، منصرف شده‌اند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس روز دوشنبه ضمن اعلام این خبر نوشت، سازمان انرژی اتمی ایران به درخواست این خبرگزاری برای اظهار نظر پاسخ نداده و سخنگوی وزارت خارجه نیز گفت اطلاعی از این موضوع ندارد.

یوکیا آمانو در آخرین نشست خبری خود از پاسخ به پرسش خبرنگاران در این باره خودداری کرد و گفت همه کشورها می‌توانند در کنفرانس ابوظبی حضور داشته باشند و ما از شرکت همه کشورها استقبال می‌کنیم.

رئیس نهاد نظارتی هسته‌ای سازمان ملل در ادامه گفت «اما این البته بستگی به تصمیم خود کشورها دارد که در نشست شرکت کنند یا نه. در مورد حضور ایران نظری ندارم، این تصمیم بستگی به نظر خود آنها دارد.»

به نوشته آسوشیتدپرس، آقای آمانو که روز شنبه به ایران سفر کرده و با مقام‌های ارشد آن کشور دیدار و گفت‌وگو کرده بود، روز یکشنبه به خبرنگاران گفت که تهران به تعهدات خود در توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ پایبند است.

این در حالی است که دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا، که معتقد است تهران روح برجام را نقض می‌کند، ماه گذشته در سومین گزارش دولت خود به کنگره، از تایید پایبندی ایران به آن توافق خودداری کرد.

برخی متحدان منطقه‌ای واشنگتن، مانند عربستان سعودی و همپیمانان عرب آن از جمله امارات متحده عربی، رفتار ایران در منطقه را بی‌ثبات کننده دانسته و از موضع پرزیدنت ترامپ در برابر تهران استقبال کرده‌اند.

آنها که قبلا هم مخالفت خود را با گفت‌وگوهای شش قدرت جهانی عضو گروه ۱+۵ شامل ایالات متحده، بریتانیا، فرانسه، روسیه، چین و آلمان، با ایران اعلام کرده بودند، در مورد توافق وین هم ابراز تردید کرده‌اند.

کنفرانس «انرژی هسته‌ای در قرن بیست و یکم» به میزبانی آژانس روز دوشنبه با شرکت حدود ۷۰۰ نفر از نمایندگان ۶۷ کشور عضو این نهاد و همچنین پنج سازمان بین المللی، روز دوشنبه در ابوظبی آغاز به کار کرد.

به گزارش آسوشیتدپرس، نمایندگان اسرائیل – که در مورد ایران با عربستان و همپیمانان آن هم نظر است – در نشست ابوظبی شرکت می‌کنند و برگزارگنندگان آن از خبرنگاران خواسته‌اند که از آنها فیلمبرداری نکنند.

گفته می شود صندلی های نمایندگان اسرائیل در این نشست نزدیک هیات ایرانی تعیین شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG