لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۲۵

رئیس آژانس بین المللی انرژی اتمی یکشنبه به ایران می‌رود


دیدار یوکیا آمانو مدیرعامل آژانس بین المللی انرژی اتمی با حسن روحانی رئیس جمهوری ایران در تهران - ۱۸ دسامبر ۲۰۱۶
دیدار یوکیا آمانو مدیرعامل آژانس بین المللی انرژی اتمی با حسن روحانی رئیس جمهوری ایران در تهران - ۱۸ دسامبر ۲۰۱۶

مدیرعامل آژانس بین انرژی اتمی قرار است روز یکشنبه با سفر به تهران، با مقام‌های ارشد ایران دیدار و درباره اجرای توافق جامع هسته‌ای آن کشور با جامعه جهانی گفت‌وگو کند.

ایران و شش قدرت جهانی عضو گروه ۱+۵ شامل ایالات متحده، بریتانیا، فرانسه، روسیه، چین و آلمان ۲۳ تیر ۱۳۹۴ در وین به توافق نهایی بر سر برنامه هسته‌ای ایران دست یافتند.

بر اساس این توافق، در ازای اعمال محدودیت‌های گسترده بر فعالیت‌های هسته‌ای ایران، آن تحریم‌های بین المللی که به دلیل همان فعالیت‌ها علیه ایران اعمال شده بود، لغو می‌شوند.

به گزارش رویترز، سفر رئیس این نهاد نظارتی هسته‌ای سازمان ملل، که مسئول نظارت بر اجرای توافق است، در حالی انجام می‌شود که آمریکا تهران را به نقض آن متهم کرده است.

رئیس جمهوری آمریکا که از ابتدا برجام را یک «توافق بد» می‌خواند، در سومین گزارش خود به کنگره، از تایید پایبندی ایران به آن خودداری کرده و خواستار مذاکره مجدد شده است.

طبق قانون، کنگره ایالات متحده ۶۰ روز پس از دریافت گزارش پرزیدنت ترامپ فرصت دارد در مورد باز گرداندن تحریم‌های ایران که با اجرای برجام لغو شده‌اند تصمیم بگیرند.

نماینده آمریکا در سازمان ملل اوایل شهریور پس از دیدار با آمانو گفت «پاسخ‌هایی خوبی» برای پرسش‌های خود درباره برجام گرفتیم، «اما هنوز تردیدها و نگرانی‌های زیادی داریم.»

رئیس آژانس بین المللی انرژی اتمی، که تاکنون پایبندی تهران به توافق را تایید کرده، از طرف‌های غربی خواسته است در مورد بخشی از توافق که مورد مناقشه است شفاف سازی کنند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG