لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۴۸

ماموریت راست آزمایی آمانو در تهران پس از انتقادهای پرزیدنت ترامپ از برجام


یوکیو آمانو، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، با مقامات ارشد جمهوری اسلامی در تهران دیدار و گفتگو کرد.

آژانس روز یکشنبه ۷ آبان در بیانیه‌ای درباره این سفر اعلام کرد که، دیدار آمانو از تهران بخشی از گفتگوهای معمول بین آژانس و ایران برای تشخیص پایبندی ایران به توافق اتمی موسوم به برجام و نظارت آژانس بر اجرای تعهدات ایران در چارچوب این توافق است.

آقای آمانو در کنفرانس خبری به همراه علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران که از تلویزیون دولتی ایران پخش شد، گفت که ایران به تعهداتش در برجام عمل کرده است.

«می‌توانم بگویم که ایران، تا امروز، تا جایی که به توافق اتمی مربوط می‌شود، تعهداتش در برجام را به اجرا گذاشته است.»

سفر آقای آمانو به ایران در پی مناقشه بین واشنگتن و تهران بر سر تصمیم پرزیدنت ترامپ صورت گرفته است که ماه گذشته از تایید عملکرد ایران به توافق اتمی خودداری کرد.

پرزیدنت ترامپ، جمهوری اسلامی ایران را به علت ادامه آزمایش موشک‌های بالیستیک و حمایت از تروریسم، در نقض روح برجام مقصرمی‌داند.

پرزیدنت ترامپ همچنین از کنگره خواستار اتخاذ تصمیماتی شده است که بتواند تمامی مسیرهای منجر به تولید سلاح اتمی در ایران را مسدود کند. پرزیدنت ترامپ می‌گوید، برجام به ایران فرصت می‌دهد ظرف چند سال در مسیر تولید سلاح اتمی باز گردد.

کنگره آمریکا اکنون، چهل روز دیگر فرصت دارد بر سر احیای تحریم‌های هسته‌ای علیه ایران تصمیم گیری کند.

مجلس نمایندگان آمریکا چند روز قبل به لایحه اعمال تحریم‌های غیرهسته‌ای جدیدی علیه ایران رای داد که از حمایت قاطع هر دو حزب جمهوریخواه و دمکرات برخوردار شد. در همین حال، باب کورکر، سناتور جمهوریخواه و رئیس کمیته روابط خارجی سنا اعلام کرده است که همراه با همتای دموکرات خود، بن کاردین، در حال تدوین طرحی فراجناحی هستند که در راستای درخواست پرزیدنت ترامپ برای توافقی محکم تر با ایران باشد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG