لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۳۳

واکنش تهران به نشست همسایگان عرب جنوب خلیج فارس؛ «مداخله» در امور موشکی را نمی‌پذیریم‌


نشست خبری سخنگوی وزارت خارجه ایران (آرشیو)
نشست خبری سخنگوی وزارت خارجه ایران (آرشیو)

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، روز چهارشنبه و یک روز پس از نشست سران کشورهای جنوب خلیج فارس که در آن تهران به متوقف کردن روند مذاکرات منطقه متهم شد، گفت که ایران از کشورهای حوزه خلیج فارس خواسته است از «اتهامات تکراری و بی اساس» علیه تهران خودداری کنند.

سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین بر موضع ایران مبنی بر این که «جزایر سه گانه ایرانی ابوموسی، تنب بزرگ و تنب کوچک» جزء «لاینفک و ابدی» خاک ایران است، تاکید کرد.

نشست سران کشورهای عربی خلیج فارس که روز سه‌شنبه در عربستان سعودی برگزار شد، از ایران خواست گام‌های مشخصی برای کاهش تنش‌های منطقه‌ای بردارد.

به گزارش رویترز، در آن نشست سران کشورهای عربی همچنین بر درخواست برای مشارکت منطقه در مذاکرات بین قدرت‌های جهانی و تهران بر سر احیای برجام تاکید کردند. با این حال، شاهزاده فیصل بن فرحان آل سعود، وزیر امور خارجه عربستان سعودی، در یک کنفرانس مطبوعاتی پس از اجلاس سران کشورهای عربی خلیج فارس گفت کشورهای حاشیه جنوب خلیج فارس «از هر ساز و کاری» که به نگرانی‌های آنها از جمله در زمینه گروه‌های نیابتی ایران نیز رسیدگی کند، استقبال می‌کنند.

خطیب زاده همچنین گفته است که ایران هیچ‌گونه مداخله در توان دفاعی، موشکی و برنامه‌های هسته‌ای‌ که وی آن را صلح آمیز خوانده است، نمی‌پذیرد.

محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان، در اجلاس روز سه شنبه گفته بود که باید به برنامه‌های هسته‌ای و موشکی ایران، به طور «جدی و موثر» رسیدگی شود.

XS
SM
MD
LG