لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۰۴

ولیعهد عربستان به قطر رفت؛ نخستین دیدار محمد بن سلمان از دوحه پس از پایان تحریم‌ها


سفر ولیعهد عربستان به قطر - آرشیو
سفر ولیعهد عربستان به قطر - آرشیو

محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی، روز پنجشنبه از قطر بازدید کرد.

به نوشته آسوشیتدپرس، این نخستین سفر او به دوحه از زمانی است که عربستان از چند کشور عربی دیگر خواست به روابط خود را با قطر ازسر گرفته و به تحریم چند ساله آن کشور پایان دهند.

سفر محمد بن سلمان همچنین سومین توقف وی در تور منطقه‌ای به کشور‌های عربی منطقه در این هفته به شمار می‌رود که اعضای شورای همکاری خلیج فارس را تشکیل می‌دهند.

دیدارهای او با سران کشورهای عرب حوزه خلیج فارس با هدف تقویت اتحاد عربستان با این کشورها انجام می شود، آن هم در شرایطی که ایران، رقیب منطقه‌ای عربستان، مذاکرات هسته‌ای با قدرت‌های جهانی بر سر احیای برجام را از سر می‌گیرد.

دیدار ولیعهد عربستان از قطر به ویژه از این جهت اهمیت دارد که درست یک سال قبل، کشورهای همسایه در بحبوحه یک بن بست دیپلماتیک قرار داشتند که حتی روابط خانوادگی را در منطقه به هم ریخته و در شورای همکاری خلیج فارس که اعضایش روابط تناتنگی دارند شکاف ایجاد کرده بود.

چهار کشور عربستان سعودی، امارات، بحرین و مصر که از حمایت قطر از گروه‌های اسلام‌گرا مانند اخوان‌المسلمین و روابط آن با جمهوری اسلامی ایران خشمگین شده بودند، در اواسط سال ۲۰۱۷ روابط خود را با دوحه قطع کردند.

آنها حریم هوایی خود را بر روی پروازهای قطری بستند، تنها مرز زمینی قطر را نیز بستند و شهروندان قطری را از کشورهای خود اخراج کردند. این اقدامات، قطر را به ترکیه و ایران نزدیک‌تر کرد، که از این کشور کوچک اما ثروتمند حمایت کردند.

بن‌بست سیاسی قطر و این چهار کشور در اوایل سال جاری با توافقی که توسط رهبران عرب در عربستان سعودی امضا شد، به پایان رسید و در نهایت، قطر به فهرستی از خواسته‌های چهار کشور دیگر، از جمله بستن شبکه خبری الجزیره و تحویل اسلام‌گرایان تحت تعقیب، تن نداد. قطر همچنین به عنوان یک میانجی‌گر قدرتمند در منطقه ظاهر شده است.

ولیعهد سعودی پیش از قطر به امارات متحده عربی و عمان رفته بود و امروز وارد بحرین شد و قرار است بعد از آن نیز به کویت سفر کند. این سفرها پیش از نشست سران شورای همکاری خلیج فارس که قرار است اواسط دسامبر در ریاض برگزار شود، انجام می شود.

XS
SM
MD
LG