لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۰۱

جروزالم پست‌: برخلاف روال گذشته، از حمله به تاسیسات کرج تصاویر ماهواره‌ای باکیفیت منتشر نشده است


آرشیو
آرشیو

یک روزنامه‌ اسرائیلی در گزارشی اختصاصی، می‌گوید که تصاویر پرکیفیت ماهواره‌ای از حمله به تاسیسات اتمی ایران در «جاده مخصوص» کرج ارائه نشده است.

روزنامه جروزالم پست می‌نویسد به نظر می‌رسد شرکت‌های تصویربرداری ماهواره‌ای آمریکایی دسترسی به تصاویر باکیفیت تاسیسات اتمی کرج در روز ۲ تیرماه (۲۳ ژوئن) را مسدود کرده‌اند. حکومت ایران حمله به این تاسیسات را به اسرائیل نسبت داد.

این روزنامه می‌افزاید این شرکت‌ها، از جمله شرکت «ماکسار Maxar»، به فاصله چند روز بعد از حمله به تاسیسات نطنز در مردادماه ۱۳۹۹ (ژوئیه ۲۰۲۰)، تصاویر باکیفیت ماهواره‌ای آن را منتشر کردند، اما در حالیکه یک ماه از حمله به تاسیسات کرج گذشته، منابع آگاه در صنعت تصویربرداری ماهواره‌ای، غیبت تصاویر ماهواره‌ای باکیفیت از این حمله را غیرعادی می‌دانند.

شرکت ماکسار به پرسش روزنامه اسرائیلی دراین باره، جواب نگفت.

جروزالم پست در یک گمانه‌زنی مدعی شده است که یک دلیل امتناع شرکت‌های خصوصی تصویربرداری ماهواره‌ای از انتشار تصاویر تاسیسات کرج این باشد که دولت آمریکا، که مشتری اصلی آنها است، ممکن است حتی به صورت غیررسمی، پیامی در این باره به آنها فرستاده باشد، و منظور از آن می‌تواند حفظ آبرو برای جمهوری اسلامی باشد که مدعی شد به این تاسیسات خسارت چندانی وارد نشده است.

جروزالم پست با اشاره به مذاکره آمریکا با جمهوری اسلامی بر سر احیای برجام، می‌نویسد، آیت‌الله‌ها می‌خواهند توافق با آمریکا را برای افکار عمومی داخلی، توافقی از موضع قدرت و نه استیصال، قلمداد کنند، و به همین سبب، شاید بخواهند خسارت شدید به تاسیسات کرج را پنهان نگه دارند، در حالیکه از بررسی تصاویر کم‌کیفیت و شهود محلی، می‌توان نتیجه‌گیری کرد که خسارت سنگینی وارد شده است.

جروزالم پست یادآوری کرد که حکومت ایران روز ۲ تیرماه (۲۳ ژوئن) مدعی شد که حمله ناکام بود، ولی این روزنامه همان شب با استناد به منابع محلی، گزارش داد که حمله خسارت شدید برجای گذاشت.

XS
SM
MD
LG