لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۱۱

هاآرتص: وزیر دفاع اسرائیل به ارتش دستور داده است برای گزینه حمله نظامی به ایران آماده شود


بنی گانتز، وزیر دفاع اسرائیل، در یک کنفرانس خبری در اورشلیم (آرشیو)
بنی گانتز، وزیر دفاع اسرائیل، در یک کنفرانس خبری در اورشلیم (آرشیو)

بنی گانتز، وزیر دفاع اسرائیل، روز شنبه ٢٠ آذر اعلام کرد به ارتش این کشور دستور داده است برای احتمال حمله به ایران آماده شود.

به گزارش رسانه‌های اسرائیل، از جمله هاآرتص، آقای گانتز گفت مذاکرات وین «بدون پیشرفت» بوده‌ و قدرت‌های جهان دریافته‌اند که جمهوری اسلامی در مذاکرات جدی نیست.

همزمان روزنامه نیویورک تایمز روز شنبه به نقل از منابع آگاه گزارش داد اسرائیل قبل از دو حمله مخفیانه (حمله به تاسیسات تولید سانتریفیوژ تسا در نزدیکی کرج در تاریخ ٢ تیر و حمله به انبار موشکی مخفی سپاه در غرب تهران در ۵ مهر) با آمریکایی‌ها مشورت کرده بود.

در همین حال حساب توییتری نورنیوز، وابسته به شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی، به نقل از «یک مقام ارشد نظامی» ایران در واکنش به گزارش‌های مربوط به قصد آمریکا و اسرائیل برای برگزاری رزمایش نظامی مشترک جهت کسب آمادگی برای حمله به تاسیسات نظامی و هسته‌ای ایران هشدار داده این اقدام «هزینه گزافی» خواهد داشت.

بنی گانتز که هم‌اکنون از آمریکا بازدید می‌کند، روز پنج‌شنبه با آنتونی بلینکن و لوید آستین، وزرای خارجه و دفاع ایالات متحده دیدار کرد.

لوید آستین، وزیر دفاع ایالات متحده، پس از دیدار با همتای اسرائیلی خود در روز پنج‌شنبه در توییتی نوشت، «نگرانی‌ از اقدامات اخیر ایران و تاکید بر تعهد ایالات متحده نسبت به امنیت اسرائیل و جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای» را با وی به بحث گذاشته است.

وزیر دفاع اسرائیل بعد از ظهر جمعه ١٩ آذر طی سخنانی در کنفرانس سالانه شورای اسرائیل-آمریکا نیز گفته بود اسرائیل و ایالات متحده در ارتباط با مساله ایران منافع مشترکی دارند.

XS
SM
MD
LG