لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۱۷

رسانه‌ها در اسرائيل: برخلاف ادعای ایران حمله به تاسیسات کرج خسارات عمده‌ای زده است


تصویر ماهواره‌ای منتشر شده از سوی «اینتل لب» که خسارت‌های تاسیسات کرج را نشان می‌دهد
تصویر ماهواره‌ای منتشر شده از سوی «اینتل لب» که خسارت‌های تاسیسات کرج را نشان می‌دهد

رسانه‌های اسرائیل می‌گویند که بررسی‌ها نشان می‌دهد «حمله پهپادی» که چندی پیش ایران از آن خبر داده بود و گفته بود یکی از تاسیسات مرتبط به سازمان انرژی اتمی در کرج را هدف قرار داد، خسارت‌های جدی داشته و این تاسیسات یا بخشی از آن را از کار انداخته است.

در گزارشی که تایمز اسرائیل روز دوشنبه ۱۴ تیر به نقل از شبکه کان منتشر کرد، آمده است که موضع تهران در زمان این حمله ظاهرا پهپادی در کرج این بود که خسارتی به بار نیامده و این حمله خنثی شده است. ولی عکس‌های شرکت خدمات اطلاعات «اینتل‌لب» و دیگر تصاویر نشان می‌هد یک سوراخ بزرگ در سقف سالن فعالیت، ایجاد شده است.

این گزارش می‌گوید همچنین این تصاویر نشان می‌دهد آتش‌سوزی بزرگی در محل روی داده است.

شماری از کارشناسان شبکه تلویزیونی «کان نیوز» پس از بررسی تصاویر اعلام کردند تمامی تجهیزات موجود در این حمله «یا به طور کامل از بین رفته و یا از کار افتاده است.»

دیوید آلبرایت، کارشناس انستیتو علم و امنیت بین‌المللی یکی از کارشناسان کان‌ نیوز و دیگر کارشناسان گفتند ایران کار تعمیرات ناشی از خسارت حمله ۲۳ ژوئن را شروع کرده است.

تاسیسات کرج، شرکتی با نام «شرکت فناوری سانتریفوژ ایران» یا «تسا» است که در نزدیکی کرج واقع شده است.

نیویورک تایمز پیشتر گزارش داده بود شرکت تسا، مسئول تعویض سانتریفوژهای از کار افتاده‌ای بود که در جریان حمله به تاسیسات غنی‌سازی نطنز، از بین رفته بودند.

پیشتر تلویزیون دولتی ایران دوم تیرماه بدون ذکر جزئیات و چگونگی این حمله اعلام کرد این حمله که یک مرکز هسته‌ای در شهر کرج را هدف قرار داد هیچگونه خسارات و تلفاتی در پی نداشته و نتوانسته است برنامه هسته‌ای ایران را مختل کند.

XS
SM
MD
LG