لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۳۳

واکنش حسین کروبی به سخنان یک نماینده مجلس: رفع حصر هرگز به طور جدی مطرح نشده است


«حسین کروبی» فرزند مهدی کروبی از رهبران معترضان انتخابات سال ۸۸ که در حصر خانگی به سر می برد، روز سه شنبه ۲۰ آذر سخنان یک نماینده مجلس درباره رفع حصر را رد کرد.

حسین کروبی در گفت‌وگو با روزنامه اعتماد سخنان مجتبی ذوالنوری درباره منتفی شدن رفع حصر به دلیل عذرخواهی نکردن محصوران را رد کرد و گفت، رفع حصر هیچگاه به طور جدی مطرح نبوده است.

مجتبی ذوالنوری، نماینده قم در مجلس و جانشین پیشین نماینده ولی فقیه در سپاه پاسداران، روز دوشنبه گفته بود «فعلا در حصر میرحسین موسوی، زهرا رهنورد و مهدی کروبی گشایشی صورت نمی گیرد، چرا که از سوی آن افراد هم اقدام مثبتی صورت نگرفته است.»

او گفت نامه مهدی کروبی به آیت الله خامنه‌ای موجب «به بن بست خوردن گشایش‌ها» در مورد حصر شد. اشاره او به نامه بهمن سال گذشته مهدی کروبی خطاب به رهبر جمهوری اسلامی است که از او خواسته است پاسخگوی اقدامات خود طی سه دهه گذشته باشد.

این در حالی است که حسین کروبی با رد ادعای آقای ذوالنوری به روزنامه اعتماد گفت: «اگر نامه‌های آقای كروبی موجب كند شدن روند رفع حصر شده است، چرا حصر آقای مهندس موسوی و خانم دكتر رهنورد برداشته نمی‌شود؟ این دو بزرگوار كه نامه یا بیانیه‌ای پس از آغاز حصر منتشر نكرده‌اند؛ بنابر این ادعای اخلال در روند رفع حصر به واسطه نامه‌های اخیر آقای كروبی بهانه‌گیری است.»

دولت ایالات متحده تاکنون بارها به حصر خانگی این معترضان انتقاد کرده است. وزارت خارجه آمریکا بهمن سال گذشته نیز، همزمان با هفتمین سالگرد بازداشت خانگی موسوی، کروبی و رهنورد، خواستار آزادی فوری آنها شد.

حسین کروبی با بیان این که هر زمان صحبت از رفع حصر شده از روی خوشبینی بوده است گفت، آقای ذوالنوری بهتر از هر فرد دیگری می‌داند كه اساسا موضوع رفع حصر هیچگاه به صورت جدی مطرح نشده است.

پیشتر حسام الدین آشنا مشاور رئیس جمهوری ابراز امیدواری کرده بود «تا برداشته شدن حصر تنها یک پوسته باقی مانده است.» این در حالی است که حسین کروبی نزدیک شدن به رفع حصر را رد کرد و گفت منظور آقای آشنا احتمالا گشایش اندک در ملاقات های محصوران بوده است.

مهدی کروبی نیز خرداد امسال در نامه‌ای خطاب به اعضای حزب اعتماد ملی نسبت به رفع حصر خود ابراز ناامیدی کرده و سرنوشت آن را در دست «ملک الموت عزرائیل» دانسته بود.

رفع حصر میرحسین موسوی، زهرا رهنورد و مهدی کروبی، رهبران معترضان سال ۸۸، از وعده‌های دولت حسن روحانی بوده است. آنها از بهمن ۱۳۸۹ در حصر خانگی به سر می برند.

طی ماه های اخیر و در پی وخامت حال مهدی کروبی و کسالت میرحسین موسوی، برخی از محدودیت‌های حصر از جمله دیدار با اعضای درجه اول خانواده برداشته شد.

در اواخر اسفند سال گذشته، علی مطهری نایب رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان این که قول‌هایی در مورد گشایش در مورد حصر داده شده است، به خبرنگاران گفته بود انتظار می رود تا پیش از سال جدید به این مسئله پایان داده شود.

این در حالی است که چندی بعد مجتبی ذوالنوری اعلام کرد که رفع حصر از موسوی، کروبی و رهنورد در گرو اظهار پشیمانی آنها از سخنان و اقدامات گذشته است؛ موضوعی که بارها با مخالفت آنها مواجه شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG