لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۳۴

محمد رضا عارف: پرونده حصر و حوادث انتخابات ۸۸ باید بسته شود


محمد رضا عارف از چهره های سرشناس اصلاح طلب در مجلس خواستار بسته شدن پرونده حوادث انتخابات سال ۸۸ از جمله حصر و زندان‌ها شد.

آقای عارف روز دوشنبه ۲۶ مهر به خبرگزاری ایلنا با بیان اینکه حوادث سال ۸۸ باید در فضای کارشناسی ریشه یابی شده و سهم هر یک از جریانات و افراد مشخص شود، گفت: «باید پرونده حوادث انتخابات در سال ۸۸ اعم از حصر و زندان‌ها بسته شود؛ چرا که این مسئله به صلاح کشور است.»

این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، در واکنش به ابلاغ سیاست‌های کلی انتخابات در ایران توسط رهبر جمهوری اسلامی و منع نیروهای مسلح از جانبداری در انتخابات، گفت که به عقیده او نیروهای مسلح از ایران دستورالعمل پیروی می‌کنند.

با این حال آقای عارف به نگرانی از دخالت نیروهای مسلح در انتخابات گذشته اشاره کرد و گفت: «مسئله ورود نظامیان به انتخابات و جانبداری از نامزدهای انتخاباتی یکی از انتقادهایی بود که در همان زمان انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ همواره مطرح کردیم و شخصا در مبارزه‌های انتخاباتی سال ۹۲ نیز بارها این مسئله را بیان کردم.»

طی سالهای گذشته برخی از مسئولان سپاه به وضوح از دخالت این نهاد نظامی در سرنوشت انتخابات سخن گفتند.علی سعیدی، نماینده رهبر جمهوری اسلامی در سپاه در زمستان سال ۱۳۹۱ گفت که «مهندسی معقول و منطقی انتخابات» از وظایف سپاه است.

خرداد ماه سال ۹۳ نیز ویدئویی از سخنان محمد علی جعفری، فرمانده سپاه پاسداران منتشر شد که در آن از نقش سپاه در جلوگیری از پیروزی اصلاح طلبان در انتخابات سخن گفته بود.

با این حال، معاون سیاسی سپاه پاسداران روز دوشنبه اعلام کرد که سپاه پیش از ابلاغ سیاست‌های کلی انتخابات هم در انتخابات دخالت نمی‌کرد و موضوع دخالت سپاه القای برخی رسانه‌ها بود.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG