لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۳۸

وخامت حال احسان مازندرانی در نهمین روز اعتصاب غذا؛ عیسی سحرخیز در آستانه اعتصاب غذا


احسان مازندرانی، مدیرمسئول سابق روزنامه فرهیختگان
احسان مازندرانی، مدیرمسئول سابق روزنامه فرهیختگان

یکی از بستگان احسان مازندرانی در گفت‌وگو با صدای آمریکا از وخامت حال او در نهمین روز اعتصاب غذا خبر می‌دهد. ضمن این که او در روز هشتم اعتصاب غذا مورد ضرب و شتم قرار گرفته است. از سوی دیگر عیسی سحرخیز، روزنامه‌نگار زندانی با انتشار نامه‌ای تهدید به آغاز دور تازه‌ای از اعتصاب غذا کرده است.

سام حسینی برادر همسر احسان مازندرانی به بخش فارسی صدای آمریکا می‌گوید روز هشتم مهرماه به احسان پیغام دادند تا به دیدار رئیس زندان برود اما پس از حضور در مقابل میز افسر نگهبان، به او گفته می شود به سلولش بازگردد، در این میان درگیری لفظی میان این دو صورت می گیرد که در نهایت منجر به ضرب و شتم احسان مازندرانی می‌شود.

ملیحه حسینی، همسر احسان مازندرانی روز گذشته با انتشار عکسی در صفحه اینستاگرامش از ضرب و شتم وی توسط " هوشنگ افشار، افسر نگهبان زندان اوين" خبر داد.

صفحه اینستاگرام ملیحه حسینی، همسر احسان مازندرانی
صفحه اینستاگرام ملیحه حسینی، همسر احسان مازندرانی

به گفته برادر همسر احسان مازندرانی این برخوردها «بیشتر بازی روانی است که برای فشار بیشتر به زندانی‌ها صورت می گیرد.»

لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:01:49 0:00

احسان مازندرانی روز دوشنبه ۱۵ شهریور با ارسال نامه‌ای سرگشاده خطاب به دادستان کل چهار خواسته را مطرح کرده بود و گفته بود در صورت بر آورده نشدن درخواستش از اول مهرماه اعتصاب غذا خواهد کرد.

نامه احسان مازندرانی به دادستان کل کشور
نامه احسان مازندرانی به دادستان کل کشور

تشکیل کمیته حقیقت یاب درباره علت بازداشت پنج روزنامه نگار؛ شفاف سازی درباره نفوذ و برخورد قانونی با عوامل فریب رهبر جمهوری اسلامی ایران و افکار عمومی؛ در اختیار قرار دادن زمانی از برنامه گفت و گوی ویژه خبری و آزادی مشروط برابر آیین دادرسی کیفری با توجه به گذران بیش از یک سوم دوران حبس از درخواست‌های احسان مازندرانی است.

سام حسینی برادر همسر احسان مازندارنی در ارتباط با شرایط جسمانی این روزنامه نگار زندانی می‌گوید: «او در شرایط خوبی به سر نمی برد و به بیماری‌های گوناگونی دچار شده است. پس از عکسبرداری از احسان متوجه شکستگی‌ها در قفسه سینه او شده اند. از سوی دیگر این زندانی شصت درصد از ریه‌اش را از دست داده است در حالی که پیش از زندانی شدن هیچ مشکل ریوی نداشت.»

لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:01:15 0:00

این بار دوم در یکسال گذشته است که احسان مازندرانی در زندان دست به اعتصاب غذا می زند.

پیشتر این روزنامه نگار در اعتراض به "توهین و فحاشی" یکی از مقام‌های زندان و ضرب و شتم او در بیمارستان از روز ۲۸ اردیبهشت "اعتصاب غذای خشک" کرده بود و پس از پنجاه روز اعتصاب غذای خود را شکست.

برادر همسر احسان مازندرانی، روزنامه نگار زندانی افزود، براساس قانون زندانی پس از گذراندن یک سوم از دوران حبس می تواند درخواست آزادی مشروط کند این در حالی است که به احسان پیغام رسانده اند تا پس از انتخابات آینده در زندان خواهد ماند.

به اعتقاد او «احسان و دیگر بازداشتیهای پروژه "نفوذ" گروگان‌های انتخاباتی هستند که تا آن زمان باید در زندان بمانند.»

وی افزود تا کنون هیچ واکنشی از سوی مقامات و مسئولان به این نامه نشان داده نشده است.

لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:01:35 0:00

آقای مازندرانی آبان ماه سال گذشته به همراه چهار روزنامه‌نگار دیگر در پروژه امنیتی موسوم به «نفوذ» بازداشت و به ۷ سال حبس تعزیری محکوم شد.

عیسی سحرخیز، روزنامه نگار و زندانی سیاسی، یکی دیگر از بازداشت شدگان پروژه امنیتی موسوم به «نفوذ» با انتشار نامه ای خطاب به دادستان تهران اعلام کرده که در صورت عدم رسیدگی و اقدام فوری در خصوص خواسته های قانونی و برحقش از روز یکشنبه ۱۱ مهرماه دور جدیدی از اعتصاب غذا و دارو را شروع می کند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG