لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۲۹

وکیل عیسی سحرخیز: موکلم در ارتباط با "یک پرونده امنیتی" به ۲۱ ماه حبس محکوم شد


عیسی سحرخیز روزنامه نگار ایرانی
عیسی سحرخیز روزنامه نگار ایرانی

عیسی سحرخیز، روزنامه نگار و زندانی سیاسی از سوی شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب به ۲۱ ماه زندان محکوم شد. سایت خبری زیتون اعلام کرده است این حکم روز شنبه و پس از مراجعه یکی از وکلای آقای سحرخیز به دادگاه به ابلاغ شده است.

محمود علیزاده طباطبایی، وکیل آقای سحرخیز روز دوشنبه در گفتگوی تلفنی با بخش فارسی صدای آمریکا گفت: برای این روزنامه نگار سه پرونده در دادگاه تشکیل شده است که حکم ۲۱ ماه مربوط به یک پرونده است.

وی درباره این حکم می گوید، "در ارتباط با یک پرونده امنیتی، آقای سحرخیز در دادگاه انقلاب ابتدا به ۲ سال حبس محکوم شد که تسلیم به رای شدیم؛ دادگاه یک هشتم محکومیت موکلم را کاهش داد و در نهایت وی به ۲۱ ماه حبس قطعی محکوم شد که در حال حاضر حدود یک سال از آن را گذرانده است."

لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:26 0:00

محمود علیزاده افزود، توهین به رئیس جمهوری سابق و رئیس قوه قضاییه اتهامات دیگر آقای سحرخیز است که در دادگاه ۱۰۵۷ مورد بررسی قرار گرفته است.

به گفته آقای علیزاده با توجه به "قانون جدید جرم سیاسی"، توهین به رئیس جمهوری سابق و توهین به رئیس قوه قضاییه جرم سیاسی است و دادگاه باید به صورت علنی و با حضور هیات منصفه برگزار شود؛ ایرادی که مورد پذیرش دادگاه قرار گرفت و رای به عدم صلاحیت دادگاه داد و قرار است در وقت دیگری با عنوان جرم سیاسی و با حضور هیات منصفه دادگاه برگزار شود.

گفته می شود این پرونده "نخستین پرونده جرم سیاسی" در ایران است که بررسی می شود.

به گفته آقای علیزاده طباطبایی پرونده سوم عیسی سحرخیز اتهام "نشر اکاذیب علیه رهبر جمهوری اسلامی ایران" است که در دادگاه ۱۰۵۸ در حال بررسی است، که وی در ارتباط با آن گفت: برای اتهام نشر اکاذیب در قانون آمده است "هر کس اکاذیبی را منتشر نماید" که در این ارتباط این اقدام توسط وبسایت روز آنلاین انجام شده است، نه آقای سحرخیز.

آقای علیزاده اضافه کرد که البته اگر ثابت شود مطلب عینا از صفحه فیسبوک آقای سحرخیز برداشته شده باشد، می شود این اتهام را به آقای سحرخیز منتسب دانست. وی افزود در این ارتباط از پلیس فتا استعلام شده و منتظر پاسخ هستیم.

عیسی سحرخیز به همراه احسان مازندرانی، سامان صفرزایی و آفرین چیت‌ساز در تاریخ ۱۱ آبان سال گذشته از سوی سازمان اطلاعات سپاه پاسداران به اتهام همکاری با "دولت‌های متخاصم غربی" دستگیر شدند.

XS
SM
MD
LG