لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۳۷

تهدید وزارت اطلاعات: مریم اکبری منفرد دست از پیگیری کشتار ۶۷ بردارد


 جمعی از خانواده‌های زندانیان سیاسی اعدام شده که بی‌نام در گورستان خاوران دفن شدند. محل دفن خانواده اکبری منفرد نیز نامشخص است
جمعی از خانواده‌های زندانیان سیاسی اعدام شده که بی‌نام در گورستان خاوران دفن شدند. محل دفن خانواده اکبری منفرد نیز نامشخص است

به گزارش سازمان عفو بین الملل، مریم اکبری منفرد زندانی عقیدتی تهدید شده تا دست از پیگیری اعدام خواهر و برادرانش در دهه ۶۰ بردارد و در غیر این صورت با افزایش مدت حبس و تبعید مواجه خواهد شد.

عفو بین الملل که یک سازمان بین‌المللی در حوزه حقوق بشر است روز دوشنبه اول خرداد در بیانیه‌ای خبر داده که ماموران وزارت اطلاعات پس از احضار حسن جعفری، همسر مریم اکبری منفرد، خواستار پایان دادن به نامه‌نگاری‌های خانم اکبری منفرد شده‌اند.

ماموران وزارت اطلاعات تهدید کرده‌اند که این زندانی با سه سال افزایش حکم زندان و تبعید به زندانی در استان سیستان و بلوچستان مواجه خواهد شد.

خانم اکبری منفرد در دی ماه ۱۳۸۸ بازداشت شد. او به ۱۵ سال زندان محکوم شده و از زمان بازداشت حق استفاده از مرخصی را نداشته است.

اتهام اصلی مریم اکبری منفرد هواداری از سازمان مجاهدین خلق است اما حسن جعفری، همسرش پیش از این اعلام کرده که خانم اکبری یک زن خانه‌دار و مادر سه دختربچه بوده که تنها ارتباطش با سازمان مجاهدین خلق، چند تماس تلفنی با خواهر و برادرش در «کمپ اشرف» در عراق بوده است.

سه خواهر و یک برادر مریم اکبری منفرد نیز در کشتار ۱۳۶۷ اعدام شده‌اند.

او پس از انتشار فایل صوتی آیت‌الله حسینعلی منتظری در تابستان سال گذشته، از زندان اوین شکایتی رسمی در دادسرای تهران ثبت کرد و خواهان تحقیق پیرامون جزئیات اعدام خواهر و برادرانش و اعلام محل دفن آنها شد.

فایل صوتی منتشر شده مربوط به دیدار آقای منتظری با اعضای گروه موسوم به «هیات مرگ» در سال ۱۳۶۷ است.

منتظری در این دیدار خطاب به مرتضی اشراقی (دادستان)، حسینعلی نیری (حاکم شرع)، ابراهیم رئیسی (معاون دادستان) و مصطفی پورمحمدی (نماینده اطلاعات در اوین) می‌گوید، اعدام های گسترده زندانیان سیاسی بزرگترین جنایت جمهوری اسلامی است و تاریخ از آنها به عنوان جنایتکار یاد خواهد کرد.

ابراهیم رئیسی امسال کاندیدای ریاست جمهوری بود و مصطفی پورمحمدی وزیر دادگستری دولت حسن روحانی است.


https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG