لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۵۹

«مصطفی دانشجو» از درویشان گنابادی به ۸ سال زندان محکوم شد


گزارش‌ها حاکی از آن است که «مصطفی دانشجو» وکیل دادگستری و از درویشان گنابادی به ۸ سال زندان محکوم شده است.

«علی شریف زاده» وکیل مصطفی دانشجو یکشنبه ۲۵ آذر در توئیتر خود نوشت که آقای دانشجو به اتهام اجتماع و تبانی به پنج سال زندان محکوم شده است.

به نوشته این وکیل دادگستری، آقای دانشجو از بابت تشویش اذهان عمومی به دو سال حبس و از بابت فعالیت تبلیغی علیه نظام به یک سال حبس محکوم شده است.

مصطفی دانشجو،وکیل دادگستری و دانشجوی اخراجی ارشد حقوق و از مدیران وبسایت مجذوبان نور که اخبار درویشان را منتشر می کرد، بامداد ۱۷ تیر امسال دستگیر و یک ماه و نیم از بازداشت خود را در سلول انفرادی در زندان اوین سپری کرد.

او اردیبهشت سال۱۳۹۰ نیز با حکم هفت ماه حبس تعزیری راهی زندان ساری شده بود که در مدت تحمل این حکم با تشکیل پرونده جدیدی به زندان اوین منتقل و به سه سال و شش ماه حبس دیگر محکوم شد.

این وکیل و فعال حقوق دراویش گنابادی که بیش از چهار سال در زندان‌های اوین و ساری محبوس بود، در روز دوشنبه ۲۸ اردیبهشت ماه ۱۳۹۴ با پایان یافتن مدت محکومیتش از زندان اوین آزاد شد.

موج دستگیری درویشان گنابادی و صدور احکام سنگین قضایی علیه آنها در پی درگیری‌های خیابان گلستان هفتم در محله پاسداران تهران آغاز شد.

تجمع درویشان گنابادی مقابل کلانتری پاسداران در آخرین روز بهمن ماه سال گذشته در اعتراض به بازداشت یک درویش سالمند، با دخالت ماموران لباس شخصی و نیروهای پلیس به خشونت کشیده شد.

در جریان این درگیری‌ها که تا اول اسفند ادامه یافت، چند مامور پلیس و بسیج کشته، و صدها درویش گنابادی بازداشت شدند.

از آن هنگام اخبار نگران کننده‌ای از نقض حقوق درویشان زندانی منتشر شده که واکنش نهادهای بین‌المللی را به همراه داشته است. از جمله فدراسیون بین‌المللی جامعه‌های حقوق بشر روز ۲۶ اردیبهشت، با اشاره به محاکمه درویشان گنابادی بازداشت‌شده همراه با «پنهان کاری»، این اقدام را «مضحکه‌ عدالت» و «نقض آشکار موازین بین‌المللی» خواند.

وزارت خارجه آمریکا نیز اسفند ماه سال گذشته ضمن محکوم کردن سرکوب درویشان گنابادی، به مرگ مشکوک یکی از این دراویش در بازداشتگاه واکنش نشان داد و آن را نگران کننده توصیف کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG