لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۴۹

ادامه صدور احکام سنگین برای دراویش؛ ۱۲ سال زندان، شلاق و تبعید برای محمد شریفی مقدم


محمد شریفی مقدم درویش گنابادی
محمد شریفی مقدم درویش گنابادی

توئیتر مجذوبان نور که خبرهای درویشان گنابادی را منتشر می‌کند از صدور احکام زندان و تبعید برای تعدادی از درویشان، مدیران و خبرنگاران وبسایت مجذوبان نور خبر داد.

بر اساس اخبار منتشر شده در مجذوبان نور، محمد شریفی مقدم از خبرنگاران این وب سایت که از یک اسفندماه سال گذشته در جریان حادثه گلستان هفتم، بازداشت و زندانی شد، با حکم غیابی قاضی صلواتی رئیس شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ۱۲ سال حبس تعزیری، ۷۴ ضربه شلاق، دو سال تبعید به برازجان، و دو سال ممنوعیت خروج از کشور و محرومیت‌های اجتماعی محکوم شد.

برپایه دادنامه این فعال حقوق درویشان، نه‌ تنها درویش بودن بلکه فعالیت‌های صنفی دانشجویی این فعال دانشجویی و مدافع حقوق کودکان کار نیز در صدور چنین حکم سنگینی مورد توجه قاضی بوده است.

همچنین روز یکشنبه ۲۸ مرداد صالح مرادی، درویش گنابادی و از مدیران وب سایت مجذوبان نور، که در زندان بسر میبرد، با حکم غیابی قاضی صلواتی به هفت سال حبس تعزیری، ۷۴ ضربه شلاق، و دو سال تبعید به برازجان محکوم شده است.

صالح مرادی طی نامه‌ای به رئیس زندان، اعلام کرده بود تا زمان برگزاری دادگاهی علنی و با رعایت شرایط منصفانه در انظار عمومی در دادگاه حضور نخواهد یافت.

آقای مرادی در سال ۱۳۹۰ هم در جریان تجمع درویشان گنابادی در شهرستان کوار، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و بیش از دو سال در زندان عادل اباد شیراز گذراند و سرانجام به دو سال حبس تعزیری، سه سال حبس تعلیقی و دو سال تبعید به بندر لنگه و سی ضربه شلاق محکوم شد.

بنا به گزارش‌های موجود، رضا انتصاری و مصطفی عبدی هم از درویشان و مدیران وبسایت مجذوبان نور، جمعا به تحمل ۳۳ سال حبس تعزیری، ۲۲۲ ضربه شلاق، چهار سال تبعید به خواف و سیستان و بلوچستان و چهار سال ممنوع الخروجی و محرومیت های اجتماعی محکوم شدند.

در ماه‌های گذشته اخبار نگران کننده‌ای از نقض حقوق درویشان زندانی منتشر شده که واکنش نهادهای بین‌المللی را به همراه داشته است و به تازگی مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، در سخنرانی خود در جمع گروهی از آمریکاییان ایرانی‌تبار از صدور احکام زندان و اعدام دراویش و «سرکوب» اقلیت‌های مذهبی و دیگر موارد نقض حقوق بشر در ایران انتقاد کرده بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG