لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۱۵

برای ۶۷ درویش گنابادی حکم صادر شد: زندان، شلاق و تبعید


گروهی از درویشان گنابادی کتک خورده و بازداشت شده در حوادث خیابان گلستان هفتم پاسداران تهران
گروهی از درویشان گنابادی کتک خورده و بازداشت شده در حوادث خیابان گلستان هفتم پاسداران تهران

دادستان تهران از صدور حکم محکومیت برای ۶۷ نفر از درویشان بازداشت شده در درگیری‌های خیابان پاسداران خبر داد.

به گزارش خبرگزاری‌های داخلی ایران، عباس جعفری دولت آبادی روز دوشنبه ۷ خرداد با اعلام این خبر گفت که احکام این متهمان «مبنی بر حبس و مجازات تکمیلی» صادر شده است.

این مقام قضایی ایران به جزئیات احکام صادر شده اشاره نکرد و توضیحی درباره منظور خود از «مجازات‌های تکمیلی» نداد، اما اخبار منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی حاکی از آن است که دادگاه انقلاب تهران تنها برای ۲۳ نفر از درویشان بازداشت شده روی هم رفته حدود ۱۱۹ سال زندان صادر کرده است.

بر اساس این اخبار، بخشی از احکام صادر شده علیه درویشان بازداشت شده، «شلاق و نفی بلد» است که طبق آن، محکومان بخشی از محکومیت خود را باید در شهری خارج از محل سکونت خود و جایی که دادگاه تعیین می‌کند سپری کنند.

روز یکشنبه نیز خبر محکومیت مجید مرادی، یکی از درویشان گنابادی بازداشت شده در حوادث خیابان پاسداران تهران، به اتهام «اقدام علیه امنیت ملی»، «اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور» و «تمرد از دستور ماموران» از سوی اطرافیان او اعلام شد.

دادگاه آقای مرادی بدون حضور وکیل مدافع برگزار شد و تنها چند دقیقه طول کشید. در نهایت حکم ۷ سال زندان و ۷۵ ضربه شلاق روز شنبه پنجم خرداد با در نظر گرفتن اشد مجازات به او ابلاغ شد.

این در حالیست که اطرافیان آقای مرادی اعلام کرده بودند که آقای مرادی ۳۷ ساله هنگام بازداشت به شدت کتک خورده و با حال وخیمی به بیمارستان منتقل شده بود.

صدور این احکام در حالیست که هنوز جزئیات مرگ محمد راجی، یکی از درویشان بازداشت شده که اسفند ماه گذشته در بازداشتگاه جان باخت، روشن نشده است.

از سوی دیگر، بسیاری از نزدیکان درویشان گنابادی بازداشت شده نگران وضعیت وخیم سلامتی آنها در زندان هستند و اعلام کرده‌اند که ماموران بازداشت شدگان را به شدت کتک زده بودند و مسئولان زندان از ارائه خدمات پزشکی مناسب خودداری کرده اند.

از جمله همسر دکتر نازیلا نوری و پدر کیانوش عباس‌زاده، از درویشان بازداشت شده، در یک فایل صوتی شرح داده است که دراویش زندانی با انواع شکنجه‌های جسمی و روحی مواجه شده و اجازه داشتن وکیل به آنها داده نشده است. خانم نوری نیاز فوری به درمان دارد اما از دسترسی به امکانات درمانی محروم است.

وکیل محمد ثلاث، راننده اتوبوسی که متهم به زیر گرفتن منجر به مرگ سه مامور پلیس در جریان درگیری ها است نیز اعلام کرده که ماموران موکل او را به شدت کتک زده و وادار به اعتراف علیه خود کردند. آقای ثلاث به اعدام محکوم شده است.

تجمع درویشان گنابادی مقابل کلانتری پاسداران روز ۱۴ بهمن ماه سال گذشته در اعتراض به بازداشت یک درویش سالمند، با دخالت ماموران لباس شخصی و نیروهای پلیس به خشونت کشیده شد. در جریان این درگیری ها چند مامور پلیس و بسیج کشته، و صدها درویش گنابادی بازداشت شدند.

سرکوب و زندانی کردن درویشان گنابادی انتقاد نهادهای مدافع حقوق بشر و وزارت خارجه آمریکا را به دنبال داشت.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG