لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۱۷

نقض حکم اعدام؛ پرونده محمدعلی طاهری دوباره در دادگاه انقلاب بررسی می‌شود


وکیل محمد علی طاهری، بنیانگذار گروهی موسوم به «عرفان حلقه» از تعیین شعبه هم عرض برای بررسی دوباره به پرونده او خبر داد.

محمود علیزاده‌طباطبایی روز سه‌شنبه ۲۱ آذر به ایسنا گفت که پس از اینکه حکم اعدام صادر شده از سوی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب مبنی بر اعدام، مجددا از سوی دیوان عالی کشور نقض شد، پرونده با نظر قضات دیوان برای رسیدگی دوباره به شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب فرستاده شد.

به گفته او، دیوان عالی علت نقض حکم در دوره پیشین نیز نقص تحقیقات عنوان کرده بود.

آقای طاهری از حدود شش سال قبل، که دادگاه او را به اتهام کفرگویی و توهین به مقدسات به پنج سال حبس محکوم کرد، در زندان است. محمدعلی طاهری، ۶۱ ساله، سه سال پیش هم به اتهام مشابه به اعدام محکوم شده بود، اما دیوان عالی کشور آن را نقض کرد.

شهریور ماه گذشته وکلای آقای طاهری از صدور دوباره حکم اعدام علیه او خبر داده و اعلام کرده بودند که به آن اعتراض خواهند کرد. این حکم نیز اوایل آبان ماه از سوی دیوان عالی کشور نقض شد.

ادامه بازداشت و صدور دوباره حکم اعدام برای آقای طاهری اعتراض هواداران وی را به دنبال داشت و به بازداشت تعدادی از آنان منجر شد. این موضوع همچنین منجر به انتقادهای بین المللی شد. از جمله وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای نسبت به صدور این حکم ابراز نگرانی کرد.

وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای که دهم شهریور در این رابطه صادر کرد، اعلام داشت، اتهام وارده با تعهدات بین‌المللی ایران در خصوص احترام به آزادی بیان، دین و عقاید مغایرت دارد و اینکه حکم اعدام صرفاً برای جرائم بسیار جدی است.

حال قرار است شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب بار دیگر پرونده آقای طاهری را بررسی کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG