لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۵۰

سه جوان بهائی محروم از تحصیل هر یک به پنج سال زندان محکوم شدند


همزمان با بازداشت شهروندان بهائی در مناطق مختلف ایران، سه شهروند بهائی محروم از تحصیل نیز از سوی دادگاه به پنج سال زندان محکوم شدند.

وبسایت هرانا که اخبار حقوق بشر ایران را منتشر می‌کند روز چهارشنبه ۱۷ آبان گزارش داد که روحیه صفاجو، تارا هوشمند و سرمد شادابی که شش سال پیش از تحصیل در دانشگاه محروم شدند، هر کدام به تحمل ۵ سال حبس محکوم شده‌‌اند.

آنها سال ۹۳ پس از اینکه از ثبت نام در دانشگاه محروم شدند، برای رسیدگی به وضعیت خود با نهادها و مسئولان مختلف تماس گرفتند اما نتیجه‌ای نگرفتند. این سه نفر پس از یکسال بازداشت شدند و فروردین ۹۵ به قید وثیقه آزاد شدند.

هرانا نوشته است که پس از چند جلسه دادگاه، قاضی مقیسه سرانجام آنها را به اتهام «اقدام علیه امنیت ملی از طریق عضویت در فرقه ضاله بهائیت» به پنج سال زندان محکوم کرد.

به نظر می‌رسد تلاش دستگاه قضایی برای محاکمه و محکوم کردن این سه نفر به دلیل پیگیری محرومیتشان از تحصیل باشد. رهبران بهائیان و مدافعان حقوق بشر، حکومت جمهوری اسلامی را محکوم می‌کنند که بهائیان را از تحصیل دانشگاهی محروم می‌کند، مقام‌های جمهوری اسلامی اما در مجامع جهانی ادعا کرده‌اند که کسی در ایران به خاطر عقایدش از تحصیل محروم نشده است؛ ادعایی که از سوی برخی از دانش آموزان و فعالان بهایی رد شد.

ادامه بازداشت و فشار بر بهائیان

از سوی دیگر، دستگاه‌های امنیتی و قضایی ایران در هفته‌های اخیر نیز بر بازداشت بهائیان در مناطق مختلف ایران ادامه دادند. برخی از وبسایت‌های خبری گزارش دادند که ۹ شهروند بهایی ساکن کرمانشاه که اواخر مهر ماه بازداشت شده بودند، ۱۳ آبان پس از چند روز بازجویی با قرار وثیقه آزاد شدند.

گزارش دیگری حاکیست که پلمپ مغازه‌های شهروندان بهائی در شهرهای مختلف استان مازندران همچنان ادامه دارد.

بستن مغازه‌های بهائیان در کنار محرومیت آنها از تحصیل از جمله فشار‌های حکومتی علیه بهائیان در این سالها است.

در سال‌های اخیر، آزار و اذیت و فشار اقتصادی علیه بهائیان افزایش یافته است. جامعه جهانی بهائی در نامه سرگشاده‌ای به حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، این آزارها را «آپارتاید اقتصادی علیه بخشی از جمعیت ایران» خوانده است.

اردیبهشت ماه گذشته نیز همزمان با آغاز نهمین سالگرد بازداشت رهبران جامعه بهایی ایران، سخنگوی وزارت امور خارجه ایالات متحده آمریکا در بیانیه ای به ادامه بازداشت «ناعادلانه» و «غیرقانونی» بهائیان در ایران اعتراض کرد و خواستار آزادی همه زندانیان عقیدتی شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG