لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۵۱

احسان مازندرانی روزنامه نگار با پایان دوران محکومیت از زندان آزاد شد


احسان مازندرانی، روزنامه نگار و مدیرمسئول پیشین روزنامه فرهیختگان با پایان دوران محکومیت خود از زندان آزاد شد.

هوشنگ پوربابایی، وکیل آقای مازندرانی به خبرنگار ایلنا گفت که حکم هفت سال زندان موکل او در دادگاه تجدید نظر به دو سال کاهش یافت و روز سه شنبه نهم آبان با پایان این محکومیت از زندان آزاد شد.

ملیحه حسینی، همسر احسان مازندرانی نیز در ایستاگرام خود نوشت که همسرش پس از تحمل دوسال زندان خود، عصر سه شنبه آزاد شد.

احسان مازندرانی آبان ماه سال ۹۴ همزمان با دستگیری سه روزنامه نگار عیسی سحرخیز، سامان صفرزایی و آفرین چیت‌ساز، بازداشت شد.

این دستگیری‌ها در قالب پروژه مبارزه با نفوذ توسط سپاه پاسداران صورت گرفت که رهبر جمهوری اسلامی نسبت به آن هشدار داده بود.

محاکمه این افراد با اختلاف قضایی دادستان و بازپرس همراه بود. دادستان آنها را متهم به فعالیت تبلیغی علیه نظام، اقدام علیه امنیت ملی و تبانی و توهین به مقامات کرد اما بازپرس معتقد بود که اتهام آنها سبکتر از این است.

محاکمه این روزنامه نگاران بر خلاف قانون اساسی ایران، بطور غیرعلنی و بدون حضور هیات منصفه برگزار شد. ایالات متحده و نهادهای حقوق بشری این بازداشت ها و محکومیت ها را محکوم کردند.

دستگیری این روزنامه نگاران انتقادات بسیاری را در داخل و خارج ایران علیه دستگاه‌های امنیتی و قضایی به دنبال داشت. احسان مازندرانی در زندان در اعتراض به رفتار بازجویان و نحوه رسیدگی به پرونده خود، دست به اعتصاب غذا زد که در نهایت پس از ۳۵ روز به بیمارستان منتقل شد.

در دوره زندان این روزنامه نگاران، دهها روزنامه نگار با امضای بیانیه‌ای خواستار آزادی آنان شدند، سازمان گزارشگران بدون مرز نیز طی بیانیه‌ای از دستگاه قضایی خواست این روزنامه نگاران را آزاد کند.

آقای مازندرانی زمستان سال گذشته نیز در جریان درمان بیماری خود برای مدتی از زندان آزاد شد که به نظر می رسید به پایان محکومیت او منجر شود، اما دوباره به زندان بازگشت.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG