لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۵۰

حکم برائت خواهران صادر شد، آتنا دائمی اعتصاب غذا را پایان داد


آتنا دائمی(راست) و خواهرانش
آتنا دائمی(راست) و خواهرانش

آتنا دائمی فعال مدنی زندانی در اوین، در پی صدور حکم برائت خواهرانش به اعتصاب غذای خود پایان داد.

پدر خانم دائمی روز چهارشنبه دهم خرداد در توئیتر خود از صدور حکم برائت خواهران آتنا خبر داد و صدور این حکم را به دلیل ایستادگی آتنا دانست.

اعضای خانواده خانم دائمی نیز در گفت و گو با برخی از سایت‌های خبری اعلام کردند که خواهران آتنا در پی دریافت حکم برائت خود از او خواسته‌اند که اعتصاب غذای خود را بشکند و او نیز چنین کرده است.

آتنا دائمی که ۲۹ مهرماه سال ۱۳۹۳ بازداشت شد، به اتهام اجتماع و تبانی بر ضد نظام از طریق شرکت در تجمع در دفاع از کودکان کوبانی، تبلیغ علیه نظام، توهین به رهبری و مقدسات، مخالفت با حجاب اجباری و مخالفت با اعدام ابتدا به ۱۴ سال زندان محکوم شد و سپس دادگاه تجدیدنظر به اتهام «اجتماع و تبانی علیه نظام» پنج سال و «توهین به رهبری» دو سال زندان برای او در نظر گرفت.

به تازگی دادگاه به دو اتهام «تمرد در برابر ماموران در حین انجام وظیفه» و «توهین به مامور دولت حین انجام وظیفه» آتنا دائمی و دو خواهرش را هر کدام به سه ماه و یک روز زندان محکوم کرده است.

این درحالی است که خانواده دائمی نیز از ماموران سپاه پاسداران که مسئول بازداشت دخترشان بوده‌اند، شکایت کرده‌اند، اما به آنها گفته شده که شکایت‌شان در دادگاه «گم شده است.»

آتنا دائمی نیز در اعتراض به صدور حکم اخیر علیه خود و خواهرانش از بیش از ۵۰ روز پیش دست به اعتصاب غذا زد. حال خانواده او اعلام کرده اند که این حکم نقض شده و حکم برائت صادر شده است.

عفو بین‌الملل نسبت به وضعیت سلامت آتنا دائمی، فعال مدنی زندانی در ایران، ابراز نگرانی کرده و خواستار نامه نگاری فعالان حقوق بشر به رهبر و رئیس قوه قضائیه جمهوری اسلامی برای آزادی او شده بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG