لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۰۸

دادگاه تجدیدنظر تخفیف داد: ۱۸ سال زندان برای چهار فعال مدنی


شرکت در تجمع حمایت از کوبانی در مقابل دفتر سازمان ملل در تهران در پرونده هر چهار نفر آمده است
شرکت در تجمع حمایت از کوبانی در مقابل دفتر سازمان ملل در تهران در پرونده هر چهار نفر آمده است

دادگاه تجدیدنظر استان تهران با کاهش احکام صادر شده برای چهار فعال مدنی، آتنا دائمی، امید علی‌شناس، ئاسو رستمی و علی نوری را مجموعا به ۱۸ سال زندان محکوم کرد.

به گزارش رسانه‌های حقوق بشری ایران، آتنا دائمی، فعال حقوق کودک که پیش از این به ۱۴ سال زندان محکوم شده بود، در دادگاه تجدیدنظر به اتهام «اجتماع و تبانی علیه نظام» به پنج سال و «توهین به رهبری» به دو سال و جمعا به هفت سال زندان محکوم شد.

آتنا دائمی، در مهر ماه ۱۳۹۳ بازداشت شد و بعد از تحمل ۴ ماه زندان انفرادی در بند ۲ – الف متعلق به سپاه پاسداران، به بند عمومی زندان اوین منتقل شد. او در بهمن ماه سال گذشته به قید وثیقه از زندان آزاد شده است.

امید علی شناس، فعال حقوق کودک نیز که پیش از این به ۱۰ سال زندان محکوم شده بود با اتهام‌های مشابه خانم دائمی به هفت سال زندان محکوم شد.

امید علی شناس در شهریور ماه ۱۳۹۳ از سوی سپاه پاسداران بازداشت و در دی ماه سال گذشته با سپردن وثیقه به طور موقت آزاد شد.

دادگاه تجدیدنظر همچنین برای ئاسو رستمی فعال مدنی به اتهام «اجتماع و تبانی علیه نظام» یک‌ سال و نیم و «توهین به رهبری» شش‌ماه زندان و جمعا دو سال زندان درنظر گرفت.

علی نوری، دیگر فعال مدنی هم با اتهام‌های مشابه به دو سال زندان محکوم شد.

رستمی و نوری در مهر ماه ۱۳۹۳ پس از شرکت در تجمع حمایت از کوبانی در مقابل دفتر سازمان ملل در تهران، بازداشت شده و اکنون به قید وثیقه آزاد شده‌اند.

XS
SM
MD
LG