لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۱۵

اعتصاب غذای آتنا دائمی در زندان اوین


آتنا دائمی و خواهرانش
آتنا دائمی و خواهرانش

آتنا دائمی، فعال مدنی و حقوق کودک در زندان اوین دست به اعتصاب غذا زده است.

آتنا دائمی، فعال مدنی و حقوق کودک با انتشار نامه سرگشاده‌ای اعلام کرد که در اعتراض به حکم صادر شده برای خواهرانش از روز ۲۰ فروردین ماه دست به اعتصاب غذا می‌زند.

خانم دائمی ابتدا به ۱۴ سال زندان محکوم شد و سپس دادگاه تجدیدنظر به اتهام «اجتماع و تبانی علیه نظام» پنج سال و «توهین به رهبری» دو سال زندان برای او درنظر گرفت.

به تازگی دادگاه به دو اتهام «تمرد در برابر ماموران در حین انجام وظیفه» و «توهین به مامور دولت حین انجام وظیفه» برای آتنا دائمی و دو خواهرش حکم زندان صادر کرده است.

این فعال مدنی زندانی در نامه خود توضیح داده است: « برای اجرای احکام حبسی که مهر ٩۵ برایم صادر شد به منزلمان هجوم آوردند. با ظاهری پوشیده، با ماسک و کلاه، بی‌حکم جلب و بی کارت شناسایی، توهین کردند و تهدید کردند. مرا مورد ضرب و شتم قرار دادند، بدون مجوز و پنهانی فیلم ضبط کردند؛ در کمال وقاحت بی حجابی ما را نظاره گر بودند، بازداشتم کردند. طلبکارانه از من و خواهرانم نیز شکایت کردند و پرونده جدیدی تشکیل شد.»

به گفته خانم دائمی با وجود صدور «قرار منع تعقیب» دادگاه برای او سه ماه و یک روز حبس تعزیری درنظر گرفته که به مدت زندانش اضافه خواهد شد و خواهرانش نیز به سه ماه و یک روز حبس تعلیقی محکوم شده‌اند.

این درحالی است که خانواده دائمی نیز از ماموران سپاه پاسداران که مسئول بازداشت دخترشان بوده‌اند، شکایت کرده‌اند، اما به آنها گفته شده که شکایت‌شان در دادگاه «گم شده است.»

او اعلام کرده که پس از چهار روز و سه شب تحصن بی‌نتیجه در دفتر افسر نگهبانی بند زنان زندان اوین دست به اعتصاب غذا زده و صدور حکم علیه اعضای خانواده زندانیان را «گروگان گیری» می‌داند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG