لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۴۳

جواد لاریجانی: اجازه تاسیس دفتر اتحادیه اروپا در تهران را نمی دهیم؛ لانه فساد است


محمد جواد لاریجانی، دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه
محمد جواد لاریجانی، دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه

محمد جواد لاریجانی، دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه دفتر نمایندگی اتحادیه اروپا که قرار است راه اندازی شود را «لانه فساد» دانست که دستگاه قضایی اجازه تاسیس آن را نخواهد داد.

محمد جواد لاریجانی روز چهارشنبه پنجم آبان در حاشیه یک نشست ضمن انتقاد از مواضع اتحادیه اروپا در قبال نقض حقوق بشر در ایران، به خبرنگاران گفت: «اروپایی‌ها به‌ دنبال تاسیس دفتری در تهران هستند، اگر منظور پیگیری امور تجاری باشد مشکلی نیست، اما گفته‌اند که می‌خواهند با مدافعان حقوق بشر و NGO های داخل کشور ما ارتباط نزدیک بگیرند تا از روند اجرای حقوق بشر در کشورمان اطمینان حاصل کنند.»

او سپس تاکید کرد: «دستگاه قضایی جمهوری اسلامی قطعا اجازه نمی‌دهد تا چنین لانه فسادی در ایران تاسیس شود.»

این مقام قوه قضائیه همچنین از محتوای بیانیه اخیر پارلمان اروپا که روز سه شنبه درباره عادی سازی روابط با ایران انتقاد کرد.

پیشتر نیز تلاش اتحادیه اروپا برای ارتباط با فعالان حقوق بشر در داخل ایران با حملات تند اصولگرایان و مقام‌های قضایی ایران روبرو شده بود؛ از جمله دیدار کاترین اشتون، مسئول وقت سیاست خارجی اتحادیه اروپا با نرگس محمدی، فعال حقوق بشر که بعدها گفته شد یکی از دلایل حکم سنگین زندان علیه خانم محمدی دیدار او با کاترین اشتون بوده است.

صادق لاریجانی، رئیس قوه قضائیه نیز در پی دیدار کاترین اشتون با فعالان حقوق بشر هشدار داد: «اگر بناست چنین روندی ادامه یابد و بر خلاف امنیت و مصالح کشور در چنین سفرهایی اقداماتی صورت گیرد؛ قوه قضاییه وارد عمل می‌شود.»

دستگاه قضایی هنوز برای مذاکره با اتحادیه اروپا تصمیم نگرفته است

دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه در بخش دیگری از سخنان روز چهارشنبه خود اعلام کرد که قوه قضائیه جمهوری اسلامی هنوز برای فرستادن نماینده به گفت و گوهای ایران و اتحادیه اروپا در بروکسل تصمیم قطعی نگرفته است.

او گفت: «مذاکرات تنها زمانی انجام می شود که دارای شروطی باشد و ما قبل از اینکه در مذاکرات حقوق بشری با اروپا وارد شویم چارچوب مذاکرات را مشخص خواهیم کرد.»

آقای لاریجانی بر این اساس اعلام کرد که قوه قضائیه هنوز هیچ تصمیمی برای شرکت در این مذاکرات نگرفته است و اینکه گفته شده است در آن مذاکرات نماینده‌ای از قوه قضائیه حضور دارد درست نیست.

دو روز پیش از این، مجید تخت روانچی که سرپرستی هیات ایرانی در مذاکرات دوره‌ای جمهوری اسلامی با اتحادیه اروپا را بر عهده دارد، اعلام کرده بود که دور جدید این گفت و گوها تا سه هفته دیگر در بروکسل برگزار می‌شود.

به گفته او، در این مذاکرات مباحث منطقه‌ای، سیاسی، اقتصادی، محیط زیستی و مباحث حقوق بشری مطرح شود و هیات ایران برای گفت‌و‌گو‌های حقوق بشری متشکل از وزارت خارجه و نمایندگانی از قوه قضاییه است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG