لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۰۸

موگرینی بعد از نشست وزرای خارجه ایران و ۵+۱: مناسبات اقتصادی ایران و اروپا ۴۰ درصد افزایش یافت


اولین نشست کشورهای ۵+۱ پس از اجرای برجام در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد
اولین نشست کشورهای ۵+۱ پس از اجرای برجام در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد

فدریکا موگرینی رییس سیاست خارجی اتحادیه اروپا پس از آن که اولین نشست در سطح وزیران را درباره اجرای توافق جامع اتمی ایران را در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد و در شورای امنیت رهبری کرد، در جمع خبرنگاران از تعهد ایران گفت.

او پنجشنبه غروب، پس از نشست کمیسیون مشترک با حضور وزیر خارجه ایران و کشورهای پنج بعلاوه یک، در جمع خبرنگاران گفت که توافق به اجرا درآمده و سه گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی تایید می‌کند که ایران به وظایف و تعهداتی که برایش تعیین شده بود پایبند بوده است.

موگرینی گفت مذاکرات فوق و اجرایی شدن توافق اتمی و لغو تحریم های ایران نتیجه همکاری و اراده کشورهای دخیل در مذاکرات بود که علی‌رغم اختلافاتشان سعی کردند با هم همکاری کنند و این همکاری را ادامه خواهند داد.

رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا ضمن تاکید بر «اهمیت تاریخی» توافق اتمی ایران گفت این نشان می‌دهد که حتی پیچیده‌ترین مسائل از طریق دیالوگ و دیپلماسی و با رویکرد برد-برد قابل حل است.

خانم موگرینی گفت نتیجه اجرای توافق اتمی مشاهده می‌شود و «در سال جاری میلادی روابط اقتصادی ایران و اتحادیه اروپا ۴۰ درصد افزایش نشان داده، چندین بانک ایران مراودات بانکی با ایران را احیا کرده‌اند، و فروش نفت ایران به کشورهای اروپایی افزایش یافته و ایران به میزان صدور روزانه چهارمیلیون بشکه نفت برابر با قبل از تحریم ها رسیده است.»

خانم موگرینی در نشست خبری خود فضای حاکم بر نشست روز پنجشنبه را بسیار مثبت ارزیابی و ابراز امیدواری کرد که این فضا در آینده نیز باقی بماند.

این نشست در حالی برگزار شد که روز چهارشنبه پنجمین نشست مشترک برجام در سطح معاونان و مدیران کل سیاسی با سرپرستی سیدعباس عراقچی و هلگا اشمیت برگزار شده بود.

حسن روحانی در سخنانش در مجمع عمومی سازمان ملل در صبح پنجشنبه ۲۲ سپتامبر به وقت نیویورک خواستار تعهد آمریکا به توافق برجام شده بود.

XS
SM
MD
LG