لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۰۲

سفر هیات نمایندگی اتحادیه اروپا به ایران


اعضای هیاتی پارلمانی اروپا روز دوشنبه ۲۵ آذر در تهران با مقامات ایرانی دیدار و گفت و گو کردند.

اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس تشخیص مصلحت نظام جمهوری اسلامی ایران و محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران از جمله شخصیت های ایرانی بودند که با این هیات ملاقات کردند.

آقای هاشمی رفسنجانی، در ملاقات با هیات فوق- به سرپرستی تارجا کرونبرگ رییس کمیته روابط با ایران در پارلمان اروپا- گفت ایران انتظار دارد که غرب در شش ماه مقرر شده در توافقنامه ژنو، «در عمل ثابت کند که می توان به حاکمان غرب اعتماد کرد.»

آقای هاشمی در این ملاقات تحریم های اعمال شده علیه ایران را محکوم کرد و تحریم های آمریکا را نتیجه «نفوذ و فشار لابی صهیونیسم» دانست.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام ایران درباره سوریه گفت تنها راه حل مسائل آن
کشور مذاکره است. درباره افزایش تولید مواد مخدر در افغانستان نیز، آقای هاشمی گفت «افزایش کشت مواد مخدر در افغانستان نتیجه بی تدبیری اشغالگران است.» او گفت اگر ایران نبود اتحادیه اروپا به مراتب بیش از الان آلوده می شد.

در این دیدار خانم کرونبرگ گفت که پارلمان اروپا امیدوار است دفتر خود را در ایران باز کند تا پس از نهایی شدن قرارداد با ایران پس از دوره موقت شش ماهه، همکاری ها گسترش یابد.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، مسائل مربوط به وضعیت حقوق بشر در ایران، و آینده روابط ایران با جهان از جمله دیگر محورهای مذاکرات بود.

پیشتر رضا خندان، همسر نسرین ستوده، وکیل مدافع حقوق بشر و زندانی سیاسی سابق، در صفحه فیسبوک خود از دیدار هیات پارلمانی اروپا با خانم ستوده و جعفر پناهی، کارگردان و زندانی سیاسی سابق، در روز جمعه در سفارت یونان در تهران خبر داد. آقای خندان گفت خانم ستوده و آقای پناهی به دعوت هیات پارلمانی اروپا، پس از ورود این هیات به تهران، با آنان ملاقات کرده و درباره وضعیت حقوق بشر در ایران گفت و گو کردند.

دیدار هیات پارلمانی اروپا با آقای پناهی و خانم ستوده، خشم برخی مقامات ایرانی را موجب شده است. حسین شیخ الاسلام، مشاور امور بین الملل رئیس مجلس گفت این دیدار با هماهنگی مجلس نبود. کاظم جلالی، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی نیز گفته است: «انجام این دیدار در سفارت یونان به صورت پنهانی و خلاف عرف دیپلماتیک بود.» او گفت هیات پارلمانی اروپا باید درخواست خود را به صورت رسمی به مقامات ایرانی می داد. آقای جلالی در حالی این گونه اظهار نظر کرده که گفته می شود هیات پارلمانی اروپا، پیش از سفر به تهران، از مقامات ایران خواسته بود مقدمات این ملاقات را فراهم کنند و ایران با آن مخالفت کرده بود.

نسرین ستوده و جعفر پناهی هر دو ممنوع الخروج هستند و از حق فعالیت حرفه ای خود محرومند.

هیات نمایندگی اتحادیه اروپا قرار است تا روز چهارشنبه در ایران بمانند. آنان قرار است روز سه شنبه با علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی ملاقات کنند.
XS
SM
MD
LG