لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۱۳

کانون مدافعان حقوق بشر خواهان «پاسخگو کردن رژیم» ایران شد


تصویری از اجرای حکم قطع دست در ایران. آرشیو
تصویری از اجرای حکم قطع دست در ایران. آرشیو

یک نهاد حقوق بشری در نامه‌ای به گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در امور ایران با اشاره به سرکوب بهائیان، گسترش فقر و بی‌توجهی حکومت به خواسته‌های مردم، و اجرای مجازات‌های «قرون وسطایی» مثل قطع دست در کشور از «بحران‌های موجود» در کشور ابراز نگرانی کرد.

کانون مدافعان حقوق بشر که شیرین عبادی برنده جایزه صلح نوبل ریاست آن را بر عهده دارد، روز پنج‌شنبه ۱۳ مرداد این نامه را منتشر کرد که در آن خطاب به جاوید رحمان گفته شده است: «در سکوت و بی‌عملی نهادهای بین‌المللی، جمهوری اسلامی ایران در هفته‌های اخیر بر شدت فشار و سرکوب مردم ایران و نقض حقوق بشر افزوده است.»

در این نامه با اشاره به اجرای حکم قطع دست دو سارق در زندان اوین تهران، بر گسترش فقر تأکید شده، به طوری که «در دو ماه گذشته هشت کارگر در اثر مشکلات معیشتی خودسوزی» کرده‌اند، اما مقامات «عملا هیچ اقدام سازنده و مثبتی» نکرده‌اند.

کانون مدافعان حقوق بشر همچنین به افزایش چشمگیر بازداشت‌های «غیرقانونی و پرونده‌سازی‌های واهی و بی‌اساس» از سوی نهادهای امنیتی جمهوری اسلامی علیه «خانواده‌های دادخواه، بازنشستگان، معلمان، کارگران، زنان مخالف تبعیض و حجاب اجباری، هنرمندان، و باورمندان به آیین بهائی» اشاره کرده است.

این نهاد حقوق بشری، از گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در امور ایران خواسته «با استفاده از امکانات قانونی خود برای پاسخگو کردن رژیم حاکم بر ایران و جلب توجه جامعه جهانی به وضعیت خطیر این کشور» اقدام کند.

جاوید رحمان پیش از این در مصاحبه‌ای اختصاصی با صدای آمریکا از مقامات جمهوری اسلامی خواسته بود به تعهدات بین‌المللی خود پایبند باشند و به وی اجازه دهند به منظور تهیه گزارش در مورد وضعیت حقوق بشر به ایران سفر کند.

XS
SM
MD
LG