لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۱۹

خانواده شهرام امیری از اعدام او خبر دادند


برخی از گزارش ها از اعدام شهرام امیری، زندانی امنیتی و کارشناس فیزیک هسته ای حکایت دارند.

شهرام امیری که ماجرای خروج او از ایران، اقامت در آمریکا و بازگشتش به ایران خبرساز شده بود، به گفته اعضای خانواده اش روز ۱۳ مرداد اعدام شده است.

مرضیه امیری، مادر شهرام امیری به برخی از رسانه ها گفته است که فرزندش را یک روز پیش از اعدام ملاقات کرده و آقای امیری در آن ملاقات گفته که قرار است اعدام شود. به گفته خانم امیری، جسد فرزندش پس از اعدام به کرمانشاه منتقل شده است.

هنوز هیچ منبع رسمی اعدام امیری را تایید نکرده و نسبت به آن واکنش نشان نداده است.

شهرام امیری، که از او به عنوان پژوهشگر فیزیک هسته ای در دانشگاه صنعتی مالک اشتر یاد شده ، سال ۱۳۸۸ در مراسم حج ناپدید شد و پس از آن گزارش‌هایی از اقامت او در آمریکا منتشر شد.

مقامات وزارت امور خارجه ایران، آمریکا را متهم به ربودن شهرام امیری کردند.

او سرانجام یکسال بعد به ایران بازگشت و در فرودگاه مقامات وزارت امور خارجه از او استقبال کردند. آقای امیری گفت که در مراسم حج توسط سرویس های امنیتی آمریکا ربوده و به این کشور منتقل شده بود.

وزیر امور خارجه وقت آمریکا، هیلاری کلینتون، اما اعلام کرد که آقای امیری به میل خود به آمریکا رفت، آزادانه تصمیم به بازگشت گرفت و به ایران بازگشت.

اواخر سال ۱۳۹۳ پس از آن که خانواده آقای امیری اعلام کردند که مدتهاست از او بی خبرند، گزارش‌هایی از محکومیت او به ده سال زندان و پنج سال تبعید منتشر شد. پیش از آن نیز گزارش شده بود که آقای امیری بازداشت و زندانی شده است.

XS
SM
MD
LG