لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۰۳

کلینتون: شهرام امیری به میل خودش در آمریکا بود


Dollo Ado, an Ethiopian border town of 30,000 permanent residents, is hosting an additional 120,000 refugees from Somalia. VOA - P. Heinlein
Dollo Ado, an Ethiopian border town of 30,000 permanent residents, is hosting an additional 120,000 refugees from Somalia. VOA - P. Heinlein

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، می گوید یک دانشمند اتمی ایران که در دفتر حفاظت منافع جمهوری اسلامی ایران در سفارت پاکستان در واشنگتن، ظاهر شد، داوطلبانه در آمریکا بود و آزاد است خارج شود.

ایران ادعا می کرد ماموران اطلاعاتی آمریکا شهرام امیری را ربوده اند.

کلینتون روز سه شنبه گفت امیری «به میل و اراده خودش» در آمریکا بوده و آزاد است برود.

او گفت امیری قرار بود روز دوشنبه به ایران برود اما اما نتوانست تمام ترتیبات لازم برای مسافرت را فراهم آورد.

امیری، فیزیکدان اتمی ۳۰ ساله، که برای سازمان انرژی اتمی ایران کار می کرد، در ژوئن سال ۲۰۰۹ از ایران خارج شد. مقامات ایران می گویند او در جریان دیداری از عربستان سعودی به ماموران اطلاعاتی آمریکا تحویل داده شد. آمریکا ربودن امیری ا تکذیب کرده است.

تلویزیون دولتی ایران می گوید امیری روز سه شنبه تلفنی به یکی از خبرنگاران آن گفت ربودن او یک «خفت و بی آبروی» برای آمریکا بود. امیری نگفت چگونه وارد بخش حفاظت منافع جمهوری ایران در سفارت پاکستان شد.

کراولی می گوید او هیچ اطلاعی ندارد که نشان دهد با امیری بدرفتاری شده است.

کراولی به خبرنگاران گفت هیچ «معاوضه ای» در کار نبوده، زیرا امیری هرگز در بازداشت مقامات آمریکایی نبوده است. هیلاری کلینتون اظهار داشتند آمریکا به وضعیت سه کوهنورد آمریکایی که در ایران در بازداشت هستند و همچنین رابرت لوینسون که در ایران ناپدید شده است توجه دارند و خواهان آزادی آنها شدند.

ویدیوهای متعددی ماه پیش در اینترنت منتشر شد که امیری را نشان می دهد. او در یکی از این ویدیوها می گوید ماموران اطلاعاتی آمریکا او را ربوده اند. در دیگری می گوید او از دست ماموران اطلاعاتی آمریکا فرار کرده است. و در دیگری اظهار می دارد آزاد و سالم است و در آمریکا درس می خواند.

در ماه مارس، شبکه تلویزیونی ای بی سی گزارش داد که امیری به آمریکا گریخته است و در تلاش سی آی ا برای پی بردن به برنامه اتمی ایران کمک می کند.

XS
SM
MD
LG