لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۰۸

آمریکا از اظهار نظر درباره پرداخت پول به شهرام امیری خودداری می کند


Muslim Brotherhood candidates for parliament speak to residents of a Cairo neighborhood, Egypt, November 26, 2011. (VOA - Y. Weeks)
Muslim Brotherhood candidates for parliament speak to residents of a Cairo neighborhood, Egypt, November 26, 2011. (VOA - Y. Weeks)

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا از تایید این گزارش که سی آی ا پنج میلیون دلار به یک دانشمند اتمی ایران پرداخت، خودداری کرده است.

فیلیپ کراولی روز پنجشنبه گفت او در این باره اطلاعی ندارد.

رسانه ها به نقل از مقامات نامشخص آمریکایی می گویند سازمان مرکزی اطلاعات آمریکا ۵ میلیون دلار برای دریافت اطلاعاتی درباره برنامه اتمی ایران به شهرام امیری پرداخت کرد.

امیری بامداد پنجشنبه به تهران بازگشت و گزارش می رسد پول در آمریکا باقی مانده است.

او به مقامات جمهوری اسلامی گفت پس از ناپدید شدن در عربستان سعودی در سال گذشته، زیر شکنجه سخت روانی و جسمی بازجویان آمریکایی قرار گرفت.

شهرام امیری که دوشنبه شب بگونه ای اسرار آمیز در دفتر حفظ منافع جمهوری اسلامی ایران در واشنگتن ظاهر شد، روز چهارشنبه ادعاهای دولت ایران را که او هنگام سفر به عربستان ربوده و به ماموران اطلاعاتی آمریکا تحویل داده شد، تکرار کرد.

مقامات آمریکایی می گویند آنها هیچ اطلاعی ندارند که نشان دهد با امیری درجریان اقامت درآمریکا بدرفتاری شد، و ربودنش را تکذیب می کنند.

کراولی می گوید امیری انتخاب کرد به آمریکا بیاید وانتخاب کرد که برود.

او همچنین می گوید آمریکا نشان داده است شهروندان ایران که به آمریکا سفر می کنند و تصمیم می گیرند خارج شوند، می توانند آزادانه چنین کنند، و آمریکا انتظار دارد همین نگرش نسبت به شهروندان آمریکا در ایران رعایت شود. کراولی از ایران خواست سه کوهنورد آمریکایی را که نزدیک به یک سال است در بازداشت بسر می برند آزاد کند، و درباره رابرت لوینسون، که در جریان سفری به ایران در سال ۲۰۰۷ مفقود شد اطلاعاتی ارائه دهد.

XS
SM
MD
LG