لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۲۹

یکی از بستگان هما هودفر اتهامات دادستان تهران علیه او را رد کرد


برادر زاده هما هودفر، استاد ایرانی تبار دانشگاه کانادا که در ایران بازداشت شده، اتهامات مطرح شده علیه او را بی‌پایه و اساس خوانده است.

هما هودفر، ۶۵ ساله، استاد سابق دانشگاه کونکوردیا در مونتریال کانادا که به ایران سفر کرده بود بعد از مدتها بازجویی توسط سازمان اطلاعات سپاه پاسداران، روز دوشنبه ۱۸ خرداد بازداشت و به زندان اوین منتقل شد.

عباس جعفری دولت آبادی، دادستان تهران دلیل بازداشت خانم هودفر را "ورود در حوزه‌های فمینیسم و جرائم امنیتی" اعلام کرد و گفت که پرونده‌ او در دادسرای تهران رسیدگی می‌شود.

با این حال آماندا قهرمانی، برادرزاده خانم هودفر گفته است که خانم هودفر هرگز در مسائل سیاسی دخالتی نداشته و اتهام مطرح شده توسط دادستان علیه او پایه و اساسی ندارد.

خانم قهرمانی در بیانیه ای که روز دوشنبه هفتم تیر ماه منتشر کرده، اعلام کرده است که خانواده هیچ خبری از خانم هودفر ندارند، وکیل و بستگان و نتوانسته اند با او ملاقات کنند و از وضعیت روحی و جسمی او در زندان کمترین خبری ندارند.

هما هودفر در زمینه حقوق زنان پژوهش و تدریس می‌کرد و گفته می‌شود که برای یک تحقیق درباره نقش زنان ایران در انتخابات مجلس شورای اسلامی به تهران رفته بود.

در پی بازداشت این پژوهشگر، عفو بین الملل با صدور اطلاعیه ای اعلام کرد که خانم هودفر به دلیل فعالیتهای مسالمت آمیز خود بازداشت شده است و از دولت کانادا خواسته شده برای آزادی این استاد دانشگاه ایرانی - کانادایی تلاش کند.

دولت کانادا نیز از بازداشت این شهروند کانادایی ایرانی ابراز نگرانی کرده و اعلام کرده هرکاری که بتواند انجام می‌دهد تا هما هودفر هرچه سریع‌تر آزاد شود.

XS
SM
MD
LG