لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۱۸

عفو بین الملل خواستار آزادی فوری هما هودفر شد


هما هودفر
هما هودفر

سازمان عفو بین‌الملل با انتشار بیانیه ای خواستار آزادی فوری و بی‌قید و شرط هما هودفر، استاد زندانی دانشگاه کنکوردیای کانادا در ایران شد.

در این اطلاعیه آمده است خانم هودفر به دلیل فعالیتهای مسالمت آمیز خود بازداشت شده واز دولت کانادا خواسته شده برای آزادی این استاد دانشگاه ایرانی - کانادایی تلاش کند.

دولت کانادا پیشتر از تلاشهای دیپلماتیک خود برای آزادی خانم هودفر که از هفدهم خرداد ماه در بازداشت به سر می برد خبر داده بود.
مهر انگیز کار - فعال حقوق زنان به بخش فارسی صدای آمریکا می گوید برخورد با خانم هودفر نمونه ای دیگر از برخورد با اندیشمندان ایرانی ساکن خارج از کشور است که به دنبال بهبود مسالمت آمیز شرایط ایران هستند. خانم کار با اشاره به فعالیتهای تحقیقی خانم هودفر در حوزه زنان می گوید "این فعالیتها سیاسی نبوده و در برخی دیگر از کشورهای اسلامی مورد تقدیر نیز قرار گرفته است."

خبر بازداشت خانم هودفر بعد از انتشار نامه خانواده او علنی شد. خانواده این استاد دانشگاه در نامه ای به رسانه ها اعلام کردند هما هودفر اوایل اسفند ماه ۱۳۹۴ وارد ایران شد اما دو روز قبل از خروجش از ایران، در روز ۱۹ اسفند ماه، نیروهای حفاظت اطلاعات سپاه پاسداران به خانه او حمله کرده و به او گفتند ممنوع الخروج است.

XS
SM
MD
LG