لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۱۴

انتقال نازنین زاغری به تهران؛ اتهام هما هودفر، "ورود در حوزه فمینیسم"


نازنین زاغری با فرزند خردسالش به ایران سفر کرده بود.
نازنین زاغری با فرزند خردسالش به ایران سفر کرده بود.

دادستان تهران اتهام هما هودفر را "ورود در حوزه فمینیسم" اعلام کرد و گفت که نازنین زاغری از کرمان به تهران منتقل شده است.

عباس جعفری دولت آبادی، دادستان تهران روز جمعه ۴ تیر اعلام کرد که نازنین زاغری، شهروند ایرانی‌ بریتانیایی بازداشت شده توسط سپاه پاسداران از کرمان به تهران منتقل شده و چون مرحله تحقیقات در دادسرا "محرمانه" است از ارائه جزئیات بیشتر خودداری کرد.

نازنین زاغری، ۳۷ ساله، که برای دیدار با خانواده خود به ایران سفر کرده بود، ۱۵ فروردین ماه هنگامی که قصد بازگشت به بریتانیا را داشت در فرودگاه امام خمینی به همراه دختر دو ساله خود توسط ماموران سپاه بازداشت و به کرمان منتقل شد.

"سپاه ثارالله" استان کرمان در بیانیه‌ای مدعی شده که نازنین زاغری در پروژه‌های "براندازی نرم" فعالیت داشته و یکی از "سرشبکه‌های اصلی" بوده است.

یدالله موحد، رئیس کل دادگستری استان کرمان هم روز ۳۰ خرداد اعلام کرد خانم زاغری یکی از متهمان پرونده امنیتی سال ۱۳۹۳ بوده که به اتهام "طراحی سایت و تبلیغات علیه امنیت کشور" بازداشت کرد.

ریچارد رتکلیف، همسر نازنین زاغری در گفت‌وگو با صدای آمریکا تاکید کرد که اتهامات وارد شده به همسرش از سوی سپاه "جنون آمیز" است.

خانم زاغری به عنوان مدیر پروژه برای بنیاد "تامسون رویترز"، بازوی خیریه خبرگزاری رویترز کار می‌کرد که به توسعه رسانه‌ای در سراسر جهان کمک می‌کند.

اتهام‌های وارد شده به هما هودفر

هما هودفر، ۶۵ ساله، استاد سابق دانشگاه کونکوردیا در مونتریال کانادا که به ایران سفر کرده بود بعد از مدتها بازجویی روز دوشنبه ۱۸ خرداد بازداشت و به زندان اوین منتقل شد.

عباس جعفری دولت آبادی، دادستان تهران می‌گوید که خانم هودفر به دلیل "ورود در حوزه‌های فمینیسم و جرائم امنیتی" بازداشت شده و پرونده‌اش در دادسرای تهران رسیدگی می‌شود.

هما هودفر در زمینه حقوق زنان پژوهش و تدریس می‌کرد و گفته می‌شود که برای یک تحقیق درباره نقش زنان ایران در انتخابات مجلس شورای اسلامی به تهران رفته بود.

دولت کانادا از بازداشت این شهروند کانادایی ایرانی ابراز نگرانی کرده و اعلام کرده هرکاری که بتواند انجام می‌دهد تا هما هودفر هرچه سریع‌تر آزاد شود.

XS
SM
MD
LG