لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۲۸

بازداشت یک استاد دانشگاه مونتریال کانادا در ایران بعد از سه ماه بازجویی


خانواده هما هودفر می گوید او بیش از چهل سابق سابقه تحقیق درباره حقوق و وضعیت زنان در جوامع مختلف را دارد.
خانواده هما هودفر می گوید او بیش از چهل سابق سابقه تحقیق درباره حقوق و وضعیت زنان در جوامع مختلف را دارد.

یک استاد سابق دانشگاه در مونتریال کانادا که مدتی در ایران تحت بازجویی بود از سوی سپاه پاسداران بازداشت شد.

کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران خبر داد، خانم هما هودفر، استاد بازنشسته دانشکده مردم شناسی دانشگاه کونکوردیا که در شهر مونتریال قرار دارد، بعد از سفری به ایران، بعد از مدتها بازجویی در نهایت روز دوشنبه ۱۸ خرداد بازداشت و به اوین منتقل شد.

خانواده این استاد دانشگاه در نامه ای به رسانه ها اعلام کرده اند، هما هودفر اوایل اسفند ماه ۱۳۹۴ برای ملاقات با خانواده و انجام کارهای پژوهشی درباره حضور زنان در انتخابات مجلس وارد ایران شد اما دو روز قبل از خروجش از ایران، در روز ۱۹ اسفند ماه، نیروهای حفاظت اطلاعات سپاه پاسداران به خانه او حمله کرده و وسایل شخصی اش از جمله لپ تاپ و پاسپورت را توقیف کردند و به او گفتند ممنوع الخروج است.

خانواده هودفر اعلام کرد: در طی سه ماه ها اخیر او بارها مورد بازجویی از سوی اطلاعات سپاه قرار گرفت و سه روز پیش در نهایت بعد از یکی دیگر از اظهارها بازداشت شد.

از خانم هودفر ده ها مقاله و سخنرانی در اینترنت منتشر شده است. در اغلب این آثار وی مدافع حقوق زنان بود؛ از جمله وی در یکی از گفت و گو ها با سایت میدان زنان، گفته بود اگر زنان حقوق مساوی داشته باشند مهریه سنگین نمی خواهند.

خانواده این استاد بازنشسته درباره اینکه چرا در طی این ماهها اطلاع رسانی نشده در نامه خود توضیح داده اند به دلیل آنکه خانم هما هودفر معتقد بوده این بازجویی‌ها "یک سوتفاهم است از خبری کردن موضوع خودداری کرده است."

مقام های ایران تاکنون اشاره ای به این بازداشت نکرده اند.

XS
SM
MD
LG