لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۲۲

جلسه دوم دادگاه جیسون رضائیان برگزار شد


جلسه دوم دادگاه جیسون رضائیان برگزار شد
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:55 0:00

دومین جلسه‌ دادگاه رسیدگی به اتهامات جیسون رضائیان خبرنگار واشنگتن پست در ایران روز دوشنبه ۱۸ خرداد ماه، مانند جلسه اول پشت درهای بسته و بطور غیرعلنی به ریاست قاضی صلواتی در تهران، برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، جیسون رضائیان در این جلسه در دفاع از خود به بخشی از اتهامات به زبان انگلیسی پاسخ داده‌ است. همچنین گزارش شده است که دو متهم دیگر نیز در جلسه امروز حضور داشتند.

جیسون رضائیان از ۳۱ تیرماه سال ۱۳۹۳ در تهران به همراه همسرش و یک عکاس خبری بازداشت شد. یگانه صالحی و نفر سوم پس از مدتی با قرار وثیقه آزاد شدند، اما جیسون از آن زمان تا کنون همچنان زندانی‌ است.

علی رضائیان، برادر جیسون در گفتگو با بخش فارسی صدای آمریکا با انتقاد از اینکه بار دیگر مقامات دادگاه از ورود مادرشان و همسر جیسون به جلسه دادگاه جلوگیری کردند گفت: که مادرش توانسته طی مدت یکماه اقامت در ایران دوبار جیسون را از نزدیک ببیند.

آقای رضائیان گفت: «باز هم به مادرم و به همسر جیسون اجازه ورود به جلسه محاکمه داده نشد. وکیل جیسون در این دادگاه حاضر بود و این جلسه حدود سه ساعت به طول انجامید که یکساعت بیشتر از جلسه پیشین است. می دانیم که جیسون از همه اتهامات دفاع کرد، تا بی گناهی خود را ثابت کند.»

او جلوگیری از ورود مادرش به دادگاه برای پشتیبانی روحی از جیسون را امری غیرانسانی دانست و گفت: «مادرم طی یک ماه اقامتش در ایران، توانسته دوبار رودرو ملاقات و چندین بار تلفنی بار جیسون گفتگو کنند. ما از این امر خوشحالیم. اما هنوز هم میخواهیم مادرم بتواند در داگاه حاضر شود.»

به گفته او وکیل جیسون از دادگاه خواسته است تا جلسه بعدی محاکمه در اسرع وقت برگزار شود.

همزمان، غلامحسین محسنی اژه‌ای، سخنگوی قوه قضاییه ایران در نشست خبری، منتشر شدن جزئیات دادگاه غیرعلنی جیسون رضائیان توسط خبرگزاری‌ مهر را خلاف قانون اعلام کرد و گفت آنها تحت تعقیب قرار گرفته‌اند تا مشخص شود این اطلاعات را از کجا به دست آورده‌اند و چرا منتشر کردند.

برادر جیسون رضائیان از این موضوع ابراز خرسندی کرد و گفت: «من از این خبر خوشحالم، ما خودمان همواره به قوانین ایران احترام گذاشته ایم هر گاه به ما گفته اند که مطلبی غیررسانه ای است ما درباره آن صحبت نکردیم. ما از وکیل جیسون خواستیم که علیه این رسانه شکایت کند زیرا آنچه این رسانه منتشر کرد غیرقانونی است.

طبق کیفرخواست دادستانی تهران، اتهام جیسون رضائیان،‌ «جاسوسی از طریق جمع‌آوری تصمیمات کشور در خصوص مسائل سیاست داخلی و خارجی» و «همکاری با دول متخاصم»اعلام شده است؛ اتهامی که خانواده جیسون رضاییان ،روزنامه‌ واشنگتن پست و دولت آمریکا بار آن را رد کرده و خواستار آزادی هر چه سریعتر این روزنامه‌ نگار شده‌اند.

  • 16x9 Image

    فرهاد پولادی

    متولد تهران در مهرماه ۱۳۵۱، پس از هشت سال تدریس زبان انگلیسی در کانون زبان ایران؛ از سال ۱۳۷۷ خبرنگار ایرنا شد.
    از سال ۱۳۸۲ خبرنگار خبرگزاری فرانسه در تهران بود. ماموریت خبری فرانس پرس فرصت سفر به عراق، عربستان سعودی، لبنان، استانبول، مسکو و آلماتی را برای او فراهم کرد.

XS
SM
MD
LG