لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۲۴

آمریکا: علنی نبودن محاکمه جیسون رضائیان به نگرانی های ما می افزاید


نخستین جلسه دادگاه جیسون رضائیان پایان یافت
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:01:42 0:00

وزارت خارجه آمریکا روز سه شنبه اعلام کرد اتهام ها علیه جیسون رضائیان مضحک است. سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز سه شنبه از ایران خواست اتهام های وارد شده به خبرنگار ایرانی آمریکایی واشنگتن پست را پس گرفته و او را فورا آزاد کند.

جف رتکی گفت «علنی نبودن محاکمه (جیسون رضائیان) به نگرانی های ما می افزاید و متأسفانه این مورد هم مانند دیگر موارد است که فقدان شفافیت و عدم رعایت روند قانونی را که از ابتدای بازداشت جیسون رضائیان دیده ایم، نشان میدهد. ضمن اینکه می خواهیم محاکمه علنی باشد، تکرار می کنیم که او اصلاً نباید بازداشت و محاکمه می شد.»

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت این کشور در حاشیه مذاکرات هسته ای و دیگر ملاقات ها مرتب موضوع رضائیان و دیگر آمریکایی های زندانی در ایران را مطرح کرده و در آینده نیز مطرح خواهد کرد.

نخستین جلسه دادگاه جیسون رضائیان خبرنگار آمریکایی ایرانی روزنامه واشنگتن پست و دو همراه وی روز سه شنبه پایان یافت. به گزارش ایرنا، خبرگزاری رسمی ایران، این جلسه دادگاه به صورت غیرعلنی و به ریاست قاضی صلواتی برگزار شد.

ایرنا افزود که جلسه محاکمه جیسون ادامه خواهد داشت و آقای صلواتی تاریخ جلسه بعدی را هنوز مشخص نکرده است.

این گزارش هویت دو همراه را اعلام نکرد. پیشتر مقامات قضایی اتهامات آقای رضائیان را «جاسوسی به نفع دولت متخاصم»، آمریکا و «فعالیت تبلیغی علیه نظام» عنوان کرده بودند.

علی رضائیان برادر جیسون روز دوشنبه در گفتگو با صدای آمریکا با انتقاد از تصمیم قاضی بر غیر علنی بودن دادگاه، افزود: «تنها تصور ما این است که هیچ مدرکی علیه او که بتواند دوران بازداشت ده ماهه وی را توجیه کنند وجود ندارد.»

جیسون ۳۹ ساله بیش از ۳۰۰ روز است که زندانی اوین است. جیسون رضائیان تنها در اواخر اردیبهشت ماه امسال فرصت یافت با وکیل خود دیدار کند.

خانواده جیسون رضائیان و روزنامه واشنگتن پست و دولت آمریکا بارها اتهامات وارد شده به جیسون رضائیان را رد کرده و از ایران خواسته اند او را آزاد کند.

XS
SM
MD
LG