لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۳۰

ایران: گزارش احمد شهید سیاسی و مغرضانه است


در شرایطی که احمد شهید، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد در امور ایران در گزارش جدید خود تاکید کرده حقوق بشر در ایران هنوز نقض می شود، مقامات جمهوری اسلامی گزارش آقای شهید را غیر منصفانه، جهت دار و مخلوط با اغراض و انگیزه های سیاسی خوانده اند.

احمد شهید روز چهارشنبه در جدیدترین گزارش خود در درباره ایران که در صحن مجمع عمومی سازمان ملل متحد ارائه شد، وضعیت حقوق بشر در ایران را نگران کننده خوانده و گفته است اختلاف های بین قوانین قضایی ایران و تعهدات این کشور به رعایت حقوق بشر عاملی برای عدم بهبود وضعیت حقوق بشر در این کشور است.

کارشناس نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد اظهارات آقای شهید را بدون در نظر گرفتن واقعیت های امروز جمهوری اسلامی خوانده است.

ایرنا، خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی ایران گزارش داده است کارشناس نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد بلافاصه پس از ارائه گزارش احمد شهید، خواستار «تهیه گزارشی متوازن، غیرجانبدارانه و به دور از نفوذ و گرایش های سیاسی و منطبق بر تحولات اخیر سیاسی و اجتماعی کشور» شده است.

احمد شهید در گزارش جدید خود به قوانین و سیاست های ایران اشاره کرد که حق آزادی بیان و دسترسی آزادانه شهروندان این کشور به اطلاعات را نقض می کند. او همچنین در مورد فشارهای مقامات امنیتی و ضدحکومتی ایران بر صدها روزنامه نگار و اعضای خانواده های آن ها و نیز مسدود شدن میلیون ها تارنما در ایران صحبت کرد.

عضو نمایندگی دائم ایران در اعتراض به آنچه که «اتهامات آقای شهید» خوانده، گفته است «نه تنها با برخورد غیرسیاسی، متوازن و بی طرفانه در مورد وضعیت حقوق بشر در کشوری که به عنوان لنگرگاه حقوق بشر، اعتدال و مردم سالاری دینی در منطقه ای از افراط گران، تروریسم و حکومت های خودکامه رنج می برد، می توان به ایجاد اعتماد کمک کرد و موجب افزایش همکاری ها شد».

نماینده ایران در سازمان ملل متحد همچنین از «ماهیت و عناصر تشکیل دهنده گزارش» آقای شهید به شدت انتقاد کرده و آن را برخلاف واقعیت ها و تحولات امروز جامعه ایران خوانده است.

بنا به گزارش ایرنا، وی از عدم اشراف احمد شهید نسبت به شرایط سیاسی و اجتماعی ایران ابراز تاسف کرده و نقاط ضعف این گزارش را بر شمرده و آن ها را حاکی از سیاسی و غیرمنطقی بودن آن خوانده است.

گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در امور حقوق بشر ایران ضمن اشاره به موارد مختلف نقض حقوق بشر در ایران به فقدان آزادی مذهبی، عدم رعایت حقوق زنان، اقلیت های قومی و مذهبی اشاره و تاکید کرد شرایط اقلیت ها در ایران بهتر نشده است.

نماینده ایران در سازمان ملل متحد ادعا کرده است جمهوری اسلامی به تعهدات بین المللی خود پایبند است و دولت جدید به ارتقای همکاری ها با ساختارهای حقوق بشر علاقه دارد.

آقای شهید در گزارش جدید خود همچنین به نقش تحریم های بین المللی بر اقتصاد ایران و تاثیر آن ها بر مردم این کشور اشاره کرد و گفت تحریم ها به اشکال مختلفی همچون گرانی، کمبود مواد غذایی، مواد شیمیایی لازم برای تولید دارو و تجهیزات پزشکی و درمانی مشکلات متعددی برای شهروندان کشور پدید آورده است.
XS
SM
MD
LG