لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۰۰

رهن و اجاره خانه در تهران، بازاری که می‌سوزاند


در حالی که همه اقلام ضروری زندگی در ایران در سال جدید به شکل بی‌سابقه‌ای گران شده یکی از ضروری‌ترین نیازهای انسان یعنی سرپناه در ایران، به ویژه در پایتخت به درد بی درمان مستاجران تبدیل شده‌ است.

به گزارش رسانه‌های داخلی میزان رشد مبلغ اجاره خانه های ۷۰ تا ۹۰ متری در تهران نسبت به سایر خانه ها بیشتر بوده‌، به طوری که برای اجاره واحدهایی با این متراژ در محله‌ها و مناطق مختلف پایتخت به ودیعه‌ای بین ۱۲۰ تا ۷۰۰ میلیون تومان و اجاره‌ای بین ۳ تا ۲۰ میلیون نیاز است.

خبرآنلاین در گزارشی نوشته مالک یک واحد ۸۳ متری در ازگل در شمال تهران برای اجاره ملکش ۵۰۰ میلیون ودیعه و ماهانه ۲۰ میلیون تومان اجاره درخواست کرده‌ است.

همچنین در آریاشهر در غرب تهران یک واحد ۸۸ متری را ماهانه با ۱۳ میلیون تومان و ودیعه ۲۵۰ میلیونی می‌توان رهن و اجاره کرد. کمترین میزان اجاره خانه‌های ۷۰ تا ۹۰ متری در این گزارش متعلق به یک آپارتمان ۸۴ متری در خیابان پیروزی در جنوب تهران است که با ودیعه ۵۵۰ میلیونی باید ماهانه ۱ میلیون و هفتصد هزار تومان اجاره پرداخت‌ کرد.

نرخ رهن و اجاره در تهران خرداد ۱۴۰۱
نرخ رهن و اجاره در تهران خرداد ۱۴۰۱

این در حالی است که بانک مرکزی جمهوری اسلامی در بخشنامه‌ای اعلام‌ کرده حسابهای بانکی با تراکنش سالیانه بیش از ۵۰۰ میلیون تومان را مسدود می‌کند.

XS
SM
MD
LG