لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۰۴

ایران در راه جام‌جهانی؛ اختلاف‌های درونی تیم را تهدید می‌کند


طرفداران تیم فوتبال ایران. آرشیو
طرفداران تیم فوتبال ایران. آرشیو

ایران امیدوار است پائیز امسال در جام جهانی قطر عملکرد به‌یادماندنی خود در جام جهانی ٩٨ فرانسه و به‌ویژه پیروزی در مقابل آمریکا را بار دیگر تکرار کند.

اما همزمان با آماده‌سازی‌های تیم‌های ملی فوتبال ایران و آمریکا برای رویارویی در جام جهانی قطر، فوتبال ایران در هفته‌ها و روزهای اخیر درگیر کشمکش برای تعیین رئیس فدراسیون فوتبال بود.

همزمان با انتخاب مجدد مهدی تاج به ریاست فدراسیون فوتبال در روز سه‌شنبه گذشته، احتمال برکناری دراگان اسکوچیچ، سرمربی تیم ملی فوتبال ایران کمتر از سه ماه مانده به مسابقات جام جهانی افزایش یافته است.

مهدی تاج، رئیس فدراسیون فوتبال ایران
مهدی تاج، رئیس فدراسیون فوتبال ایران

به گزارش رسانه‌های ورزشی ایران، کارلوس کی‌روش سرمربی تیم ملی ایران در جام‌های جهانی ۲۰۱۴ در برزیل و ٢٠١٨ در روسیه که از سوی مهدی تاج به این سمت انتخاب شده بود، از گزینه‌های اصلی جانشینی اسکوچیچ است.

کسانی که خواستار هدایت تیم ملی فوتبال از سوی یک مربی ایرانی هستند، عمدتا دو گزینه امیر قلعه‌نویی و جواد نکونام را مطرح می‌کنند. بازیکنان تیم ملی نیز به دو دوسته موافق و مخالف ماندن اسکوچیچ در سمت مربی‌گری تیم ملی فوتبال ایران تقسیم شده‌اند.

اسکوچیچ که موفق به رساندن تیم ملی به مرحله نهایی بازی‌های جام جهانی قطر شده، ماه گذشته به مدت کوتاهی از سمت خود اخراج شد و اکنون آینده نامشخصی در تیم ملی ایران دارد.

شرایط کنونی تیم ملی یادآور دوره پیش از جام جهانی ٩٨ فرانسه است که طی شش ماه سه سرمربی مختلف به نام‌های ویرا از برزیل، تومیسلاو ایویچ از کرواسی، و جلال طالبی هدایت تیم ملی ایران را بر عهده گرفتند.

طالبی که تجربه مربی‌گری‌اش به سنگاپور، امارات، و اندونزی محدود بود از توانایی یا اعتبار ایویچ در زمینه مربی‌گری برخوردار نبود با این حال تیم ملی تحت سکانداری او موفق به پیروزی ٢ بر ١ مقابل آمریکا شد.

خبرگزاری رویترز به نقل از محمد خاکپور، مدافع سابق تیم ملی فوتبال، نوشته است برای مقامات ایرانی پیروزی در مقابل آمریکا به منزله پیروزی در کل تورنمنت بود و آنها اهمیتی برای دیگر بازی‌ها قائل نبودند.

تیم ملی ایران در گروه «ب» جام جهانی قطر حضور دارد و به ترتیب در روزهای ٢١، ۲۵، و ٢٩ نوامبر به مصاف انگلستان، ولز، و آمریکا خواهد رفت.

ایران در پنج حضور قبلی خود در مرحله نهایی بازی‌های جام جهانی، هرگز موفق به صعود از گروه خود نشده است و کشمکش‌ها و بی‌ثباتی‌های جاری در فدراسیون فوتبال ممکن است بر عملکرد تیم ملی در قطر تاثیری منفی بگذارد.

XS
SM
MD
LG