لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۰۵

یک مسابقه، یک اتفاق؛ زنان ایرانی یاد «دختر آبی» را گرامی داشتند


گروهی از زنان ایرانی روز پنجشنبه سوم شهریورماه اجازه یافتند برای تماشای بازی تیم‌های فوتبال استقلال و مس کرمان در ورزشگاه آزادی حضور یابند.

در مورد تعداد زنانی که موفق شدند برای تماشای این مسابقه در ورزشگاه آزادی حضور یابند، آمارهای متفاوتی منتشر شده است.

خبرگزاری دولتی ایرنا گزارش داد که حدود هزار زن در ورزشگاه آزادی حضور داشتند، اما همزمان خبرگزاری ایسنا این تعداد را ۵۰۰ نفر اعلام کرد.

بر اساس ویدئوهایی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است، زنان حاضر در ورزشگاه آزادی روز پنجشنبه یاد سحر خدایاری معروف به «دختر آبی» را نیز گرامی داشتند.

سحر خدایاری از هواداران تیم استقلال بود که اسفندماه سال ۱۳۹۷ برای دیدن مسابقه تیم‌های استقلال تهران و العین امارات به ورزشگاه آزادی رفت و بازداشت شد.

وی که پس از این بازداشت به تحمل زندان محکوم شد، در اعتراض به این حکم خودسوزی کرد و جان باخت.

در پی حضور زنان در ورزشگاه آزادی در روز پنجشنبه، شماری از کاربران در فضای مجازی نوشته‌اند که این اجازه به صورت «گزینشی» به گروهی از زنان داده شده است، اما حبیب‌الله شیرازی، رئیس هیات فوتبال استان تهران، این موضوع را تکذیب کرد.

وی همچنین وعده داد که در آینده تعداد بیشتری از زنان بتوانند در ورزشگاه‌ها حاضر شوند.

همزمان مریم کاظمی‌پور، معاون توسعه ورزش زنان وزارت ورزش و جوانان، نیز اعلام کرد که زیرساخت ورزشگاه‌ها برای حضور زنان به عنوان تماشاچی فراهم خواهد شد.

لیلا محمدیان، معاون امور زنان باشگاه استقلال، نیز پنجشنبه سوم شهریور بر لزوم فراهم‌سازی زیرساخت‌های لازم در ورزشگاه‌ها برای حضور زنان تاکید کرد.

«نبود امکانات و زیرساخت‌های لازم» بهانه‌ای است که مقام‌های جمهوری اسلامی همواره برای عدم حضور زنان در ورزشگاه‌ها اعلام می‌کنند.

نهادهای مدافع حقوق بشر و شماری از فعالان مدنی و ورزشکاران طی سال‌های اخیر بارها از ممنوعیت ورود زنان به ورزشگاه‌ها انتقاد کرده و خواستار رفع این محدودیت شده‌اند.

دیدبان حقوق بشر پنج ماه پیش در بیانیه‌ای ممنوعیت ورود زنان به ورزشگاه‌ها در ایران را «تبعیض‌آمیز و ظالمانه» توصیف کرد و از فدراسیون بین‌المللی فوتبال،‌ خواست مقام‌های جمهوری اسلامی را مجبور کند که به این ممنوعیت پایان دهند.

فدراسیون بین‌المللی فوتبال،‌ فیفا، طی سال‌های اخیر بارها از مقام‌های جمهوری اسلامی خواستار لغو ممنوعیت حضور زنان در ورزشگاه‌ها شده است.

فدراسیون فوتبال ایران نیز پیشتر به فیفا تعهد داده بود که زنان از حق ورود به ورزشگاه برخوردار باشند، اما از آن زمان فقط در موارد معدودی آن هم به صورت گزینشی و محدود به زنان اجازه حضور در ورزشگاه‌ها داده شده است.

XS
SM
MD
LG