لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۳۱

انتقاد موزه هولوکاست آمریکا از اظهارات ظریف: دولت ایران حامی مسابقه کاریکاتور هولوکاست است


موزه هولوکاست در واشنگتن دی سی- آرشیو
موزه هولوکاست در واشنگتن دی سی- آرشیو

موزه یادبود هولوکاست در شهر واشنگتن در بیانیه ای سخنان اخیر محمدجواد ظریف وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران را زیر سوال برده است.

آقای ظریف هفته گذشته در مصاحبه با نشریه نیویورکر گفت مسابقه کاریکاتور هولوکاست ارتباطی با دولت ایران ندارد.

از چند سال پیش، "خانه کاریکاتور تهران" با حمایت دولت احمدی نژاد هر سال مسابقه ای برگزار می کند که در آن از کاریکاتوریست‌های ایرانی و خارجی دعوت می شود موضوع کشتار یهودیان در دوران هیتلر را زیر سئوال ببرند و به برنده ده هزار یورو جایزه داده می شود.

آقای ظریف برای اولین بار در گفت و گو با نیویورکر می گوید دولت حسن روحانی از چنین نمایشگاهی حمایت نمی کند.

در مقابل این ادعا، موزه یادبود هولوکاست می گوید سازمان ها و موسسات مرتبط با مسابقه کاریکاتور هولوکاست در ایران، مورد حمایت دولت تهران هستند.

این موزه سپس از سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، شهرداری تهران، و وزارت ارشاد به عنوان نهادهای تحت مورد حمایت دولت یاد می کند که با مسابقه کاریکاتور در ارتباط هستند.

این موسسه آمریکایی می گوید مسابقات کاریکاتور هولوکاست که پیشتر نیز در ایران برگزار شده از سوی مقامات و نهادهای دولتی مورد حمایت قرار گرفته و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از مسابقه کاریکاتور پیش رو اعلام حمایت کرده است.

تاد استانکه، از مدیران موزه یادبود هولوکاست در آمریکا می گوید: "نظر به سابقه دولت ایران در ارتباط با این گونه رویدادها در گذشته و کارنامه آن در سرکوب آزادی بیان، به سختی می توان حساب آن را از این مسابقه جدا نگاه داشت."

موزه یادبود هولوکاست در آمریکا رهبران جهان را به نظارت بر وعده ظریف در عدم صدور ویزا برای کسانی که مایل به شرکت در مسابقه کاریکاتور هولوکاست در ایران هستند، و همچنین عدم شرکت آقای ظریف و حسن روحانی در این رویداد، ترغیب کرد.

آقای ظریف در مصاحبه با نیویورکر گفته بود که وزارت خارجه تنها می تواند از صدور ویزا برای مبلغان نفرت نژادی و خشونت که مایل به شرکت در این مسابقه هستند خودداری کند.

بیشتر بخوانید:ظریف: دولت از مسابقه کاریکاتور هولوکاست حمایت نمی کند

آقای استانکه گفت: "ما قویا ظریف و دیگر اعضای دولت ایران را به محکوم ساختن انکار هولوکاست ترغیب می کنیم."

استانکه در این بیانیه گفت پروپاگاندای آلمان نازی هنوز از سوی رهبران ایرانی و با هدف انکار هولوکاست و یهودستیزی، تکرار می شود.

این بیانیه می گوید دولت ایران همواره از انکار هولوکاست دفاع کرده و دسترسی به اطلاعات درست را محدود ساخته است. آیت الله خامنه ای علنا هولوکاست را زیر سوال برده و اخیرا در روز یادبود هولوکاست در ۲۷ ژانویه ۲۰۱۶ قتل شش میلیون یهودی توسط نازی ها در جنگ جهانی دوم را مورد پرسش قرار داد.

این بیانیه در پایان به بخشی از سخنان آیت الله خامنه ای اشاره کرده که گفته است "هیچکس در کشورهای اروپایی جرأت حرف زدن درباره هولوکاست را ندارد. حتی اگر واقعیت هم داشته باشد معلوم نیست که چطور رخ داده است."

واکنش دبیر نمایشگاه کاریکاتور هولوکاست

به دنبال انتشار مصاحبه وزیر خارجه ایران با نشریه آمریکایی نیویورکر، سید مسعود شجاعی طباطبایی دبیر نمایشگاه کاریکاتور هولوکاست در گفت و گو با باشگاه خبرنگاران جوان گفت هدف از این نمایشگاه این است که نشان دهیم "نژادپرست ترین، منفورترین و خشونت طلب ترین نژاد در دنیا رژیم صهیونیستی است... ما به دنبال این هستیم که مسئله مهم اشغال فلسطین را توسط رژیم صهیونیستی مطرح کنیم."

محمدجواد ظریف در مصاحبه با نیویورکر در پاسخ به این که چرا ایران به جشنواره کاریکاتور مجوز می دهد پرسش دیگری مطرح کرد و گفت: "چرا آمریکا کوکلاکس کلان دارد؟"

اشاره آقای ظریف به گروه "کو کلاکس کلان (Ku Klux Klan) یا همان KKK است که سازمانی غیر رسمی در آمریکاست و پشتیبان برتری نژاد سفید، یهودستیزی، نژادگرایی، ضدیت با آئین کاتولیک، بومی‌گرایی و نفرت نژادی است. براساس اطلاعات عمومی، آن‌ها برای رسیدن به اهداف خود به اعمال غیر اخلاقی‌ای متوسل می‌شوند. برای نمونه پریشان ساختن شکل خود و ترساندن سیاهان آمریکا استفاده از ابزار ترور، خشونت و ایجاد وحشت از جمله حربه‌های آنان جهت پیشبرد عقایدشان است.

این مقایسه برگزار کنندگان مسابقه کاریکاتور هولوکاست در تهران و کوکلاکس کلان، به مذاق برگزار کننده نمایشگاه هولوکاست تهران خوش نیامده است.

مسعود شجاعی طباطبایی طباطبایی گفت: "این که ایشان ما را با نژادپرستان مقایسه کرده اند از عزتی که ما را به عنوان ام القرای کشورهای اسلامی می شناسند، به دور است."

او همچنین خطاب به ظریف گفت: "ما اصلا شما را به علت همین موضع گیری دعوت نخواهیم کرد."

طباطبایی گفت وزارت ارشاد به عنوان "جزئی از بدنه دولت" او را به عنوان دبیر دوسالانه کاریکاتور انتخاب کرده و دبیری نمایشگاه هولوکاست نیز به عهده اوست.

نمایشگاه کاریکاتور هولوکاست روز بیست و پنج اردیبهشت همزمان با روز استقلال اسرائیل، در تهران برپا می شود.

XS
SM
MD
LG