لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۳۶

سرمقاله واشنگتن پست: "میانه روهای ایران" و هولوکاست


محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران - دی ۱۳۹۴
محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران - دی ۱۳۹۴

روزنامه واشنگتن پست در سرمقاله خود نوشته است که قلب ایده تماس دولت باراک اوباما با ایران این است که رژیم ایران بین تندروها که تروریسم و تجاوز منطقه ای را تحریک می کنند با نیروهای میانه رو که همکاری با غرب را در نظر دارند، تقسیم شده است، میانه روهایی که مظهر آنها گفته می شود جواد ظریف، وزیر امورخارجه مسلط به زبان انگلیسی ایران است که مورد علاقه بسیاری از روزنامه نگاران غربی و حتی جان کری، وزیر خارجه آمریکا است.

واشنگتن پست می نویسد اگر بین آقای ظریف و مثلا تندروها اختلاف عمیقی باشد، او در پنهان کردن آن کار خوبی انجام می دهد. مثلا طی ۱۸ ماه حبس جیسون رضائیان، خبرنگار واشنگتن پست در تهران آقای ظریف مدعی شد که او به خاطر جاسوسی گناهکار است.

به نوشته واشنگتن پست، جواد ظریف اخیرا نیز در پاسخ به این سوال که چرا ایران از یک فستیوال کاریکاتور با موضوع هولوکاست که از این شنبه آغاز می شود پشتیبانی می کند، به رابین رایت از مجله نیویورکر گفت که دولت حسن روحانی به هیچ وجه ارتباطی با این نمایشگاه ندارد.

این روزنامه می نویسد چنین فستیوالی برای بار اول در سال ۲۰۰۶ و در زمان ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد برگزار شده که طبق نظریه دولت اوباما "تندرو" است.

به نوشته واشنگتن پست ظریف گفت اسپانسر آن نمایشگاه یک سازمان غیردولتی است و برگزاری آن به مجوز دولت نیز نیازی ندارد، او کار نمایشگاه هولوکاست در ایران را با فعالیت نژادپرستان کوکلاکس کلان در آمریکا مقایسه کرد و پرسید: "آیا دولت آمریکا مسئول این حقیقت است که سازمان های تنفربراگیز نژادی در ایالات متحده وجود دارند؟"

به نوشته واشنگتن پست اما زمان زیادی طول نکشید که ادعای وزیر امورخارجه ایران به چالش گرفته شود و جالب تر این که دولت خود او بود که چنین کرد، یک سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تایید کرد که این وزارت خانه نه تنها از نمایشگاه هولوکاست پشتیبانی می کند بلکه از دیگر برنامه هایی که "درباره هولوکاست مردم را روشن بکند" حمایت می کند. سرمقاله می گوید حتی یک مقام فستیوال نقاشی های هولوکاست در ایران گفت که با وزارتخانه همکاری دارد.

سرمقاله در ادامه می گوید موزه یادبود هولوکاست در آمریکا گزارش داده که یکی از سازمان های برگزار کننده نمایشگاه کارتون هولوکاست در ایران، "سازمان هنری رسانه ای اوج" است که سپاه پاسداران منابع مالی آن را تامین می کند. یکی دیگر نیز مجموعه فرهنگی سرچمشه است که مورد حمایت سازمان توسعه اسلامی است که بودجه آن را مجلس شورای اسلامی تایید می کند.

واشنگتن پست ضمن طعنه زدن به این ادعا که یک نمایشگاه عمومی در تهران بتواند بدون تایید مقامات حکومتی بر پا شود، می نویسد اما ما این حرف جواد ظریف را باور می کنیم که گفته است معتقد نیست که ایران را بتوان به نیروهای "منطقی" و "غیرمنطقی" تقسیم کرد، به گفته ظریف "این سیاست را قبلا آمریکا اجرا کرده بود نتیجه نداد."

* برگردان فارسی این مقاله تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

XS
SM
MD
LG