لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۰۴

دستگیری ۱۱ تن در پی اعتصابات بازار بزرگ تهران


بازار تهران اعتصاب سه شنبه ۲۴ آبان
بازار تهران اعتصاب سه شنبه ۲۴ آبان

سخنگوی فرماندهی انتظامی جمهوری اسلامی از دستگیری ۱۱ تن در اعتصاب مغازه‌داران در بازار بزرگ تهران خبر داد.

مهدی حاجیان، سخنگوی فراجا، دلیل این دستگیری‌ها را «قصد این افراد در تعطیل کردن بازار» عنوان کرد و گفت که از اهداف جدی «دشمن ... تعطیل کردن بازار کشور بود که از چند روز قبل فراخوان های زیادی برای آن داده شده بود.»

این در حالی است که رسانه‌های حکومتی پیشتر وجود هرگونه اعتصابی را رد کرده بودند.

این دستگیری‌ها در پی اعتصابات گسترده کسبه و بازاریان در سراسر ایران در جواب فراخوان های مشترک به مناسبت سومین سالگرد اعتراضات آبان ۹۸ یا آبان خونین صورت گرفته است.

در آبان سال ۱۳۹۸ در واکنش به افزایش ناگهانی قیمت بنزین اعتراضات گسترده‌ای در سراسر ایران صورت گرفت که با سرکوب شدید نیروهای امنیتی مواجه شد و طی آن گروهی از معترضان کشته و زخمی شدند. خبرگزاری ها و سازمان‌های حقوق بشری تعداد کشته شدگان این اعتراضات را از چند صد نفر تا ۱۵۰۰ نفر اعلام کردند.

دور جدید اعتراضات ایران از ۲۵ شهریور آغاز شده و در همه استان‌های کشور جریان داشته است.

در جریان این دور اعتراضات که پس از مرگ تحت بازداشت مهسا (ژینا) امینی از سر گرفته شده است، تا کنون شعارهایی از جمله «مرگ بر خامنه‌ای»، «مرگ بر دیکتاتور»، «زن، زندگی، آزادی»، «خامنه‌ای قاتله، حکومتش باطله»، «فتنه ۵۷، عامل هر فلاکت»، «این آخرین پیامه، هدف خود نظامه»، «آذربایجان بیدار است، حامی کردستان است»، «کردستان، چشم و چراغ ایران»، «کشتن برای روسری، تا کی چنین خاک بر سری»، «نه روسری، نه توسری، آزادی و برابری»، «فکر نکنید امروزه، قرار ما هرروزه»، «وای به روزی که مسلح شویم»، «رضا شاه،‌ روحت شاد» داده شده است.

مهسا امینی ۲۲ ساله که به همراه خانواده‌اش از سقز به تهران سفر کرده‌ بود، ۲۲ شهریور توسط گشت ارشاد بازداشت و به مرکز پلیس امنیت اخلاقی، مشهور به بازداشتگاه وزرا منتقل شد. او ساعاتی بعد با آمبولانس به بیمارستان کسری برده شد و در بخش مراقبت‌های ویژه بستری شد و ۲۵ شهریور جان باخت.

XS
SM
MD
LG